Блінкен: стабілізація відносин США з Росією залежить тільки від Москви

Адміністрація президента США Джо Байден хотіла б налагодити стабільні відносини з Росією. Вона готова піти на це, якщо і Москва буде дотримуватися такого курсу.

Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з главою МЗС Великобританії Домініком Раабом в Лондон.

"Президент Байден вже давно – ще до того, як він став президентом – чітко заявляв, що якщо Росія вирішить діяти нерозважливо або агресивно, ми приймемо відповідні заходи. Ми не прагнемо до ескалації. Навпаки, ми б віддали перевагу більш стабільним і передбачуваним відносинам. І якщо Росія почне рухатися в цьому напрямку, то і ми вчинимо так само", – сказав він.

За його словами, Байден має намір в ході майбутньої зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним безпосередньо поговорити про це.

Блінкен уточнив, що у випадку з Росією Вашингтон приймає рішення в залежності від вчинків Москви. За його словами, США відповідатимуть на ті її кроки, які вважають недружніми.

"Все буде залежати від того, що Москва вирішить робити або – не робити", – уклав він.

Watch live: UK – US joint press conference https://t.co/dhAJSGyBop

— Foreign, Commonwealth & Development Office (@FCDOGovUK) May 3, 2021

Нагадаємо, помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що зустріч президентів США і РФ Джо Байдена і Володимира Путіна запланована цього літа в одній з країн в Європі. Дата і місце саміту ще не визначені, йдуть активні переговори.

РБК-Україна писало, що держсекретар Ентоні Блінкен повинен відвідати Україну до зустрічі президента США Джо Байдена і президента РФ Володимира Путіна.

Екологи Німеччини заблокували будівництво “Північного потоку-2”

Одна з найбільших природоохоронних організацій Німеччини, NABU, подала позов проти будівництва "Північного потік-2". Російський газопровід проходить через чотири охоронюваних райони в Балтійському морі і завдає шкоди вразливому морському середовищу.

Про це йдеться в повідомленні NABU.

Відзначається, що екологи оскаржують дозвіл на будівництво, виданий Федеральним агентством морського і Гідрографічного управління (BSH) Німеччини.

Позов стосується ще незавершеної ділянки трубопроводу у виключній економічній зоні Німеччини. У зв'язку з поданим позовом будівельні роботи на німецькій ділянці поки не дозволені, йдеться в повідомленні.

Позову передувала процедура заперечення, яка почалася у 2018 році і востаннє була розширена в березні 2021 року. BSH відхилило це заперечення 1 квітня 2021 року.

Як зазначили екологи, зараз є тільки один спосіб дій з обмеження збитку Балтійському морю.

"Крім того, все більш актуальним стає питання, чи потрібен нам взагалі цей трубопровід", – йдеться в повідомленні.

Як повідомляло РБК-Україна, Федеральне відомство морського судноплавства і гідрографії (BSH) відхилило позови екологів проти будівництва "Північного потоку-2" у водах Німеччини.

Нагадаємо, німецька природоохоронна організація Deutsche Umwelthilfe (DUH) вимагає від суду Гамбурга скасувати рішення Федерального морського і Гідрографічного агентства (BSH). Раніше регулятор видав дозвіл на будівництво "Північного потоку-2"у водах Німеччини.

Президенти України, Польщі, Естонії, Литви й Латвії зробили спільну заяву

Президенти України, Польщі, Естонії, Литви й Латвії зустрілись сьогодні, 3 травня, у Варшаві, щоб спільно відзначити 230-ту річницю ухвалення конституції Речі Посполитої. Після зустрічі вони зробили спільну заяву.

Про це йдеться на сайті Офісу президента.

Очільники держав висловили необхідність підтримки свободи, суверенітету, територіальної цілісності, демократії, верховенства права, рівності та солідарності в країнах.

"Згадуючи досвід минулого, пишаючись досягненнями нашої теперішньої співпраці в регіоні, усвідомлюючи виклики, з надією дивимося в майбутнє. Висловлюємо переконання, що успіх нашої спільної спадщини та спільного дому, корінням яких є європейська цивілізація, вимагає, щоб Європа, як і дім, будувалася на фундаментальних цінностях і принципах", – йдеться в заяві.

Лідери висловили розуміння та підтримку до прагнень усіх націй регіону, з якими народи поєднує "спільна історична доля".

"Вважаємо, що для всіх нас солідарність народів, особливо в умовах сучасних загроз для нашої спільної безпеки, є одним з наріжних каменів миру, стабільності, розвитку, добробуту та стійкості. Керуючись цим переконанням, ми віддані продовженню діалогу та співпраці держав, які ми представляємо", – заявили сторони.

Документ підписали президент Польщі Анджей Дуда, президент України Володимир Зеленський, президент Естонії Керсті Кальюлайд, президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Гітанас Наусєда.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у понеділок, 3 травня, прибув до Польщі з робочим візитом.

Скільки українців перехворіли на COVID-19: дані опитування відрізняються від офіційних

У квітні 65% опитаних українців відповіли, що не хворіли COVID-19, а 29% – що хворіли. З тих, хто вважає, що хворів, 17% робили тест, 12% – відчували симптоми.

Про це свідчать дані опитування КМІС.

Як зазначається в повідомленні, дані свідчать, що в Україні хворих COVID-19 було більше, ніж за офіційною статистикою.

Гендиректор КМІС Володимир Паніотто повідомив, що на 16 квітня за офіційною статистикою перехворіли на COVID-19 приблизно 2 млн українців.

За даними опитування КМІС перехворіли 29.1%, з них 16,9% визначили це за тестами, а 12% лише за симптомами.

"Якщо прийняти до уваги лише тих, хто робив тести, врахувати похибку і взяти нижню межу, то серед дорослого населення (18 років і старші) перехворіло 4,4 млн людей. Це означає, що в Україні хворих щонайменше вдвічі більше, ніж за офіційною статистикою", – сказав він.

Якщо прийняти до уваги, що у 2 млн офіційної статистики входять і люди у віці до 18 років, то хворих в Україні може бути і втричі більше, ніж за офіційною статистикою.

На думку Паніотто, це не може бути пов'язано з нещирістю респондентів, оскільки вони не мають мотивації казати про те, що тести підтвердили, що вони хворіли, якщо такого не було.

"Я не знаю протоколів збору інформації про випадки COVID, але, можливо, приватні клініки і комерційні центри тестування не завжди повідомляють про випадки COVID і ці дані не потрапляють до централізованої системи?" – додав він.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування 13-15 квітня 2021 року серед 2001 респондентів по всій Україні за виключенням окупованих Росією територій. Опитування проведене методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 2,4%.

Нагадаємо, у квітні 2021 року 43% українців були готові зробити щеплення від COVID-19 у найближчі декілька місяців. Відповіли, що не готові, 52% респондентів.

Відзначимо, за даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", у березні 2021 року ключовими проблемами країни українці вважали військовий конфлікт на Сході України (47%), відсутність роботи, безробіття (37%) та епідемію коронавірусу (35%).

Дорожню карту для вступу України до НАТО обговорять у червні, – Дуда

На саміті НАТО в червні 2021 року планується обговорити дорожню карту, яку Україна повинна виконати для членства в Альянсі. На саміті буде засуджуватися питання безпеки України і всієї Центральної Європи.

Про це сказав президент Польщі Анджей Дуда на спільному з президентом України Володимиром Зеленським у Варшаві брифінгу, який транслювався в Facebook українського президента.

Як зазначив Дуда, під час зустрічі із Зеленським говорили про Саміт Північноатлантичного альянсу, який відбудеться в середині червня в Брюсселі. За його словами, тема безпеки України там точно буде обговорюватися.

"По-перше, це питання безпеки України, а в цьому зв'язку і безпеки всієї Центральної Європи. А по-друге, це питання також формальної вказівки Україні шляху, по якому вона повинна йти в напрямку членства, дорожньої карти до цього членства, яке зараз має фундаментальне значення і за яке Україна бореться", – сказав Дуда.

У свою чергу Зеленський заявив, що Польща і президент Дуда підтримують українців і прагнення України в НАТО

"Польща завжди підтримує Україну, український народ. Я також хочу подякувати Анджею Дуду, за те, що він ще раз запевнив Україну в підтримці, в адвокації нашої країни щодо членства в НАТО", – сказав він.

Зеленський також висловив подяку за те, що "Польща на чолі з президентом Дудою захищає наш суверенітет і нашу територіальну цілісність і не визнає незаконну анексію Криму Російською Федерацією",

Нагадаємо, раніше посол Франції в Україні Етьєн де Понсен заявив, що питання надання плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО для України є абсолютно легітимним. Але для цього потрібен консенсус всього Альянсу.

Дані опитування Центру "Соціс" і Центру Разумкова свідчать, що на референдумах перемогли б прихильники вступу до Європейського Союзу та НАТО.

Як повідомляло РБК-Україна, за даними опитування, проведеного агентством Kantar у вересні 2020 року, в середньому 55% респондентів Франції, Німеччини, Італії, Польщі бачать Україну в ЄС.

В “червоній зоні” карантину залишаються сім областей

Міністерство охорони здоров'я оновило карту карантину в Україні. Згідно з актуальними даними, в "червоній зоні" залишається сім областей.

Про це йдеться в повідомленні на сайті МОЗ.

Згідно з оновленими даними, в "жовтій зоні" знаходяться Київ, Київська, Вінницька, Закарпатська, Херсонська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Чернівецька та Івано-Франківська області. У цій зоні діють найм'якші карантинні обмеження – маски в громадських місцях, робота ресторанів з 07:00 до 24:00, соціальна дистанція в магазинах.

У "помаранчевій зоні" залишаються Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Кіровоградська, Луганська, Рівненська, Тернопільська та Черкаська області.

У "червоній зоні" Житомирська, Запорізька, Полтавська, Сумська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська області.

Нагадаємо, в Україні за минулу добу, 2 травня, підтвердили 2758 нових випадків коронавірусу. Найбільше заразилися в Дніпропетровській області.

При цьому міністр Максим Степанов повідомляв, що не чекає сильних стрибків нових випадків після травневих свят.

Єврокомісія рекомендувала ЄС дозволити в’їзд вакцинованим туристам

Єврокомісія (ЄК) рекомендувала країнам Євросоюзу дозволити в'їзд іноземним туристам, які пройшли вакцинацію від коронавірусу. Таке рішення було прийнято вперше з початку пандемії.

Про це йдеться в поширеній заяві Єврокомісії.

Вакцинація повинна була проходити препаратами, сертифікованими Європейським агентством лікарських засобів або Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ).

"Єврокомісія пропонує дозволити в'їзд на територію Євросоюзу з не суттєвими цілями не тільки для осіб, які прибувають з країн з хорошою епідеміологічною ситуацією, але також для тих хто отримав всі рекомендовані дози вакцини, дозволеної в ЄС, дозвіл може бути також поширений на вакцини, які завершили процес сертифікації ВООЗ для застосування в екстрених ситуаціях", – йдеться в заяві.

Порядок перетину кордонів визначається самостійно країнами-членами ЄС.

Раніше повідомлялося, що Євросоюз влітку поточного року має намір почати приймати туристів, щеплених від коронавірусу. Вони повинні бути схвалені Європейським агентством лікарських засобів (EMA).

Нагадаємо, цифрові паспорти вакцинації від коронавірусу планують запровадити в Європейському Союзі до червня цього року.

При цьому Всесвітня організація охорони здоров'я досі виступає проти поїздок за сертифікатами вакцинації від COVID.

Значний спад. За добу в Україні виявили 2758 нових випадків COVID-19

В Україні за минулу добу, 2 травня, підтвердили 2758 нових випадків коронавірусу. Найбільше заразилися в Дніпропетровській області.

Про це повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов в Facebook.

Зокрема, захворіли 116 дітей та 23 медпрацівники. Також за минулу добу: госпіталізовано – 1591 особа; летальних випадків – 154; одужало – 5 550 осіб;

Всього здійснили 16023 тестувань на коронавірус.

За весь час пандемії в Україні захворіло 2 085 938 осіб, одужало – 1 681 815 осіб, та 44 750 осіб померли.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Дніпропетровській (360), Черкаській (233), Сумській (231), Донецькій (202) та Харківській (164) областях.

Нагадаємо, 1 травня підтвердили 5094 нових випадків коронавірусу. Найбільше заразилися в Дніпропетровській області.

При цьому Степанов повідомляв, що не чекає сильних стрибків нових випадків після травневих свят.

Індійський штам коронавірусу з’явився вже в Польщі

У Польщі зафіксували перший випадок індійського штаму коронавірусу. Ним захворів дипломат, якого евакуювали з Індії.

Про це повідомляє Польське радіо.

Індійський варіант коронавірусу підтвердився у польського дипломата, евакуйованого з Індії. Він вже тиждень перебуває в одній з інфекційних лікарень Варшави. Цю інформацію підтвердив професор Кшиштоф Пірч, вірусолог з Ягеллонського університету в Кракові.

Відомо, що дипломат, який захворів на небезпечний вид коронавірусу був доставлений до Польщі спеціальним літаком. Його евакуювали з Індії разом з дружиною та чотирма дітьми.

Як відомо, індійський варіант коронавірусу вважають більш заразним і несприйнятливим до вакцин. Вперше його виявили в Індії. Там цей штам коронавірусу поширюється дуже швидкими темпами, що призвело до перевантаження системи охорони здоров'я.

Нагадаємо, у Польщі планували в травні послабити карантин. Там хотіли відновити відродження економіки з 4 травня.

Раніше повідомлялося, що індійський коронавірус розповзається по світу – його виявили в Чехії. Ним захворів чоловік, який приїхав з Індії.

Доба на Донбасі: бойовики 12 разів порушили “тишу”, поранений один український військовий

На Донбасі за минулу добу, 1 травня, збройні формування Російської Федерації 12 разів порушували режим припинення вогню. В результаті атаки безпілотника один український військовий отримав поранення.

Про це повідомляє штаб операції Об'єднаних сил.

Так, противник відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 82-го калібру біля шумів і Південного, де також стріляли з великокаліберних кулеметів, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Біля Пісків бойовики також вели обстріл з 82-мм мінометів, а також великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Поблизу Новгородського противник двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів, біля Водяного – застосували підствольні гранатомети, а в передмісті Талаківка – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети і стрілецьку зброю.

Також противник з безпілотного літального апарату скинув осколкові гранати ВОГ-17 на позиції українських військових.

"Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець зі складу Об'єднаних сил отримав поранення. Воїну оперативно надали медичну допомогу та доставили до лікувального закладу. Стан здоров'я пораненого – задовільний. На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь", – повідомили в штабі.

Про дії збройних формувань РФ українська сторона СЦКК повідомила представникам ОБСЄ.

З початку поточної доби порушень режиму "тиші" не було зафіксовано.

Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив сподівання, що бойовики не стрілятимуть на Великдень на Донбасі, незважаючи на те, що сторонам не вдалося домовитися про перемир'я в ці дні.