Днями була річниця знакової події в історії нашого міста. 29 червня 1893 року Кам’янське товариство веслувального плавання влаштувало перші перегони човнів веслувальників.
Мешканців сіл Кам’янське, Романкове та Тритузне важко було здивувати плаванням Дніпром. Тут завжди тримали човни – веселі та вітрильні. Але такого масштабного спортивного заходу у наших краях раніше не бачили. Перегони веслувальників стали традиційними. Щороку на них збиралося безліч глядачів та учасників. У них могли брати участь не лише представники заводської еліти, а й робітники. На змагання до Кам’янського приїжджали спортсмени з Катеринослава та з Києва. Такі регати проводили 21 рік поспіль, до 1914 року включно.
Як це було у 1913 році
Ось що пише про регату на Дніпрі відомий історик і краєзнавець Олександр Слонєвський у своїй книзі «История в лицах, или Портретная галерея Каменского-Днепродзержинска»:
«Ежегодно день 29 июня проходил в Каменском при особых обстоятельствах: Общество гребного плавания устраивало гонки по Днепру, которые всегда обставлялись довольно торжественно. Неизменно на этом местном торжестве присутствовала масса народу. В 1913 году гонки вызвали двойной интерес благодаря приобретению заводоуправлением нескольких новых, очень дорогих лодок. В тот день гоночную комиссию возглавил суперарбитр – вице-директор Днепровского завода Адольф Макомаский. В гонках соревновались лодки аутригеры, полуаутригеры, лодки «Карп» (женский заезд), однопарные и двупарные полугички, двупарные полуаутригеры, каяки. Победители и призеры получили из рук суперарбитра золотые и серебряные жетоны, а также главный приз – серебряный кубок. Гонки закончились оживленными танцами, затянувшимися до утра».
На фото: регата на Дніпрі біля берегів Кам’янського (кінець XIX – початок XX століття), із фондів колишнього Народного музею ДМК
Традиції живі
У Кам’янському/Дніпродзержинську і досі існує сильна школа гребного спорту. Тренери міського спортивного комплексу «Дзержинка» (Юрій Олексійович Полівець, Володимир Михайлович Морозов та інші) виховали не одне покоління спортсменів, які стали переможцями найпрестижніших всеукраїнських та міжнародних змагань.
До речі, серед мешканців Кам’янського є призерка Олімпійських ігор з веслування. Йдеться про Олену Ронжину-Морозову (вихованку Володимира Морозова). У 1996 році на літніх Олімпійських іграх в Атланті, на озері Ланіо, наша землячка з подругами по команді Інною Фроловою, Світланою Мазій та Діною Міфатхутдіновою здобули срібну олімпійську медаль.
На фото: Олена Ронжина-Морозова та відомий спортивний журналіст і краєзнавець Віктор Куленко
Фото на заставці: із фондів колишнього Народного музею ДМК, приблизно 1913 року
Ігор Кузьминський, Галина Денисова
Читайте також: Цей день в історії Кам’янського/Дніпродзержинська: 26 червня 1925 р. народився Микола Косинський – живописець, графік, педагог