Як подолати стрес та тривожність під час війни: що допоможе, а чого треба уникати

Поради медиків.

Під ракетним обстрілом навіть стресостійкі люди можуть запанікувати. Виникає тривожність: що далі? Але ми повинні тримати себе в руках, хоча б заради наших близьких. Сподіваємося, що поради, підготовлені Кам’янським міським медичним центром здоров’я та медицини спорту, допоможуть вам.

Прості речі, що допомагають тримати себе в руках
Не соромтеся плакати! Наш організм однаково реагує на фізичний і душевний біль – сльозами. Емоційний виплеск зменшує вплив психотравмуючих факторів, зменшує ймовірність нервових розладів.

Один з найкращих способів впоратися з наслідкам психотравмуючих ситуацій – це підняти рівень своєї активності. Будьте активні самі та привчайте до активного способу життя своїх дітей. Регулярно виконуйте посильні, приємні фізичні вправи. Пам’ятайте – навіть коротка прогулянка принесе користь.

Хобі замість заспокійливих ліків
Пережити складні часи може допомогти хобі. Крім того, що захоплення допомагає цікаво провести час, воно також може бути дуже корисним для нашого психічного здоров’я. Якщо якесь заняття викликає у вас радість та захват — сміливо пробуйте! В’язання гачком та спицями, вишивка та малювання, ліплення з глини чи випалювання по дереву…

Займаючись приємною справою ви маєте змогу відволікають від тривожних думок, а створення власними руками речей дає нам відчуття досягнення, що допомагає боротися з відчуттям безпорадності чи безнадійності.

Під час творчих занять мозок перемикається на позитивні думки, що допомагає позбутися негативних емоцій та знайти душевну рівновагу. А власноруч створена красива картина, прикраса чи кофтинка стануть приємним бонусом.

Не бійтеся кинути хобі, якщо воно більше не приносить задоволення. Експериментуйте та пробуйте щось нове. Дізнавайтеся про захоплення своїх знайомих та пробуйте долучитися до них. Так, ви отримаєте нові ідеї і зможете ближче пізнати своїх близьких.

Живі рослини рятують від стресу
Чудовим методом подолання стресу може бути садівництво. Догляд за рослинами позитивно впливає на психіку, а свіже повітря та заспокійливі звуки природи можуть полегшити неспокій. Немає значення, що є у вашому розпорядженні просто зараз – велика присадибна ділянка, клаптик землі для клумби перед підʼїздом чи просто достатньо місця для горщиків на балконі чи підвіконні. Будь-який варіант, коли ви можете покопирсатися у землі і спостерігати, як росте, те, що ви посадили, може допомогти вгамувати знервованість та тривожність.

Чого не варто робити в складні часи

  • Відмовтесь від алкоголю та тютюнопаління, не вживайте психотропні чи наркотичні засоби – вони посилюють тривогу.
  • Не треба «заїдати» стрес. Дотримуйтесь режиму харчування, вживайте більше вітамінізованої їжі, більше бувайте на свіжому повітрі.
  • Не тримайте всі емоції в собі: діліться думками, страхами з друзями, близькими людьми або тими, хто переживає схожі емоції (працюють центри, що діють за принципом рівний рівному).
  • Уникайте самоізоляції. Будьте на зв’язку з родиною та друзями. Більшість людей почувається краще після розмови з тим, хто хвилюється за них.
  • Не варто шукати порятунку в ліках задля полегшення відчуття тривоги, безпорадності або відчаю. Заспокійливі препарати можуть бути використані як перша допомога чи за умови, коли їх призначив лікар. Але їх не можна вживати на постійній основі. Вчіться систематичному, безмедикаментозному розслабленню. Це може бути медитація, йога, аутогенне тренування, прогресивна релаксація.

І наостанок. Будьте уважним до «сигналів» свого організму. Пам’ятайте: сильна людина не соромиться звернутися по допомогу. Якщо ви відчуваєте, що не в змозі впоратися самостійно, вчасний візит до лікаря може допомогти не «вийти з ладу». Сімейний лікар порадить, до кого звернутися. Дуже часто вирішення складної задачі досягають саме ті, хто вчасно звернувся по допомогу.

Галина Денисова

Читайте також: Як правильно підтримувати водний баланс організму у спекотні дні