Різдво – чи не найголовніша з подій у християнському святковому календарі.
Частина українців обрали для святкування дату з 25-го на 26 грудня, а частина відзначає Різдво у ніч з 6-го на 7-ме січня.
Ця релігійна подія супроводжується величезною кількістю як церковних, так і народних обрядів і традицій. Однією з головних є святкова вечеря, коли вся родина нарешті збирається за одним столом та приступає до трапези з 12 традиційних пісних страв. Така їх кількість символізує 12 апостолів, учнів Христа.
Свята вечеря починається після того, як на небі зійде перша зірка й має ряд обмежень. Які саме страви мають бути на святковому столі, читайте далі.
1. Кутя
Перша і найголовніша страва, яка має бути на різдвяному столі. Кутю готують з цілої пшениці, додаючи мед, мак, горіхи, сухофрукти тощо. Інколи, замість традиційної пшениці, використовують ячмінь або пшоно. Також перед початком трапези усі присутні за столом мають з'їсти трохи куті й саме з цього розпочати святу вечерю.
2. Хліб
Ідеальним варіантом буде, якщо хліб господиня дому спече власноруч.
Традиційно, такий хліб ставлять на святковий стіл поруч із часником і горохом. Наші предки вірили, що різдвяна паляниця символізує хороший майбутній врожай та багатство. Горох також вважався символом достатку, а часник мав відганяти у цю особливу ніч нечисту силу.
3. Борщ
Важливою умовою є те, що всі страви на Різдво мають бути пісними. В борщ не виняток. Інколи господині заміняють його на капусняк, що теж цілком допустимо. Або ж подають також грибну юшку. За народними традиціями, червоний колір борщу є символом пролитої царем Іродом крові невинних жертв.
4. Голубці
Голубці теж мають бути без м'яса. У різних регіонах країни для цієї пісної страви використовують різну начинку: рис або гречку з овочами, гриби й навіть поєднання гречки з картоплею. Такі голубці мають неперевершений і дуже насичений смак.
5. Картопля або будь-який інший гарнір
Зазвичай, функцію гарніру на різдвяному столі виконувала тушкована картопля з овочами. Це було пов'язано з тим, що вона була найбільш доступним варіантом для наших пращурів, що, звісно, ніяк не відміняє її чудового смаку. Зараз же для цього ви можете обрати будь-який інший варіант гарніру, який подобається саме вам.
6. Соління
Під час святкового застілля обов'язково треба було з'їсти солоний огірочок або помідор, а також наїстись маринованих грибів чи квашеної капусти. Це пов'язано не тільки з їхніми прекрасними смаковими якостями, а й з тим, що раніше зберегти взимку деякі овочі можна були лише таким способом.
7. Салати
Вони, ясна річ, теж мають бути пісними. Тому мова йде здебільшого про овочеві салати. Так, наприклад, часто на столі можна побачити вінегрет. Зараз же знайти взимку свіжі овочі не є такою серйозною проблемою, а тому ви можете дати волю своїй фантазії.
8. Гриби
Гриби можуть мати будь-який вигляд: мариновані, тушковані, запечені або у складі підливи. Будь-який варіант на святковому столі буде більш ніж доречним. Ви можете обрати те, що буде до смаку саме вам і дати волю своїй фантазії, адже цей інгредієнт може стати основою для величезної кількості різноманітних страв.
9. Риба
Оскільки м'ясо в піст їсти не можна, альтернативним варіантом є приготувати страви з риби. Їх також можна подавати в будь-якому варіанті. Ви можете запекти рибу, зафарширувати, посолити, замаринувати, додати її в салат або приготувати заливне. Якщо ви хочете приготувати до різдвяного столу щось незвичайне, можете без вагань поекспериментувати саме з рибою.
10. Пампушки
Традиційна українська випічка, яку й зараз обожнює величезна кількість людей. Традиційно їх подають без начинки й з часником. Проте, за бажанням, ви можете покласти всередину пампушок картоплю, капусту, горох або зелень.
11. Вареники
Невід'ємний атрибут свята – вареники на столі. Варто обрати ту начинку, яка вам подобається найбільше: картоплю, капусту, горох тощо. До речі, зпраз навіть узимку можна приготувати їх з вишнями. Або ж традиційно подати із засмажкою з цибулі та моркви.
12. Узвар
Останньою обов'язковою стравою на різдвяному столі має бути узвар – традиційний компот із сухофруктів з медом або цукром. Готуючи його до свята, варто врахувати, що узвару треба настоятись хоч декілька годин перед подачею, а тому зварити його слід як мінімум за 5-6 годин до початку вечері. Крім того, пити узвар треба холодним.
Читайте також: Як зберегти хліб свіжим до 3 тижнів: поради експертів
Викиньте ці рослини, якщо плануєте завести собаку або кішку: вони дуже отруйні для домашніх тварин
Дисципліна та внутрішній стрижень: астрологи назвали знаки Зодіаку із залізною волею та стальними нервами
Джерело: 5692.com.ua