Чи повернуть в Україну військовозобов’язаних які виїхали за кордон: юрист прокоментував нововведення Кабміну

Згідно з новим положенням про військовий облік військовозобов’язаних, призовників та резервістів, якщо мобілізація відбувається в Україні під час війни, іноземні посольства інформуватимуть українців за кордоном про початок нового призову та сприятиме їх поверненню додому.
Про це повідомляє сайт Rubryka з посиланням на експертів.
Нагадаємо, що в Україні Постановою Кабміну №1487 від 30 грудня 2022 року затверджено новий порядок організації та ведення військового обліку військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Стаття 52 цього наказу привернула найбільшу увагу. У ньому йдеться про те, що українські дипломатичні установи зобов'язані:
Чи можна вручати повістки за кордоном: думка адвоката
Здебільшого українці оформлюють тимчасовий консульський облік (реєстрацію місць перебування за кордоном) лише у добровільному порядку. Про початок чергового призову дипломатичне відомство повідомить тих «Громадян», хто зареєстрував про себе таку інформацію, повідомив керуючий партнер Wiener Law Firm Ігор Ясько.

Здебільшого цей запис використовується українськими дипломатичними представництвами для забезпечення безпеки громадян у разі стихійного лиха, революції чи іншої надзвичайної події, коли вони перебувають на території іншої країни та перетинають кордон України автомобілем. мають європейську реєстрацію та можуть перебувати тут до 60 днів на рік. По суті, консульський облік дозволяє державі контролювати громадян, які мешкають за кордоном, — пояснив він.

Чи повернуть в Україну з-за кордону призовників: що говорять юристи про нововведення Кабміну
Ви також можете брати участь у виборах в Україні, перебуваючи на території іншої країни, якщо ви зареєстровані. Тобто використати суспільне благо, пояснила юрист юридичної фірми «Ріяко та партнери» Катерина Аніщенко.
Оскільки реєстрація у консульських реєстрах є добровільною, ні для кого не секрет, що не всі громадяни реєструються у таких реєстрах.
Посольство веде військовий облік військовозобов’язаних, призовників та резервістів та передає дані про них до профільних органів України.

Однак те, що диппредставник має повідомити про призив, згідно з формулюванням постанови, не зобов'язує його співробітників вручати повістки або примусово депортувати українців з-за кордону, вони не мають права на депортацію, це не входить до їхньої компетенції і може бути зроблено лише за рішенням іноземного суду держави, – додає Ігор Ясько.

Що означає «сприяння» поверненню військовозобов’язаних в Україну
Катерина Аніщенко каже, що є й певні прогалини у процедурах «сприяння» їхньому поверненню. Адже немає чітких механізмів, які регламентують порядок «заохочення» повернення в Україну призовників та резервістів під час мобілізації та у роки війни (особливі періоди).

Сьогодні класичною формою міжнародного співробітництва держав є екстрадиція у боротьбі зі злочинністю, тобто видача затриманих. Проте громадяни України, які залишили країну під час війни, злочинцями не є. Виходячи з цього пункту про можливе видворення громадян України особою, особливий вид адміністративної санкції, що полягає у пропозиції іноземцям чи особам без громадянства добровільно залишити країну перебування, застосовується лише до тих, хто порушує порядок країни їх місця перебування, — зазначила вона.

Наразі єдиним можливим покаранням за недотримання пункту неявка до ТЦК (військомату) у воєнний час в період дії Указу Президента України "Про проведення загальної мобілізації" є адміністративна відповідальність у вигляді штрафів у розмірі 3400-5100 грн., — каже Катерина Аніщенко.
Однак у резолюції не уточняється, як саме дипломатичні місії мають сприяти їхньому поверненню додому. Можливо, МЗС дасть додаткові роз'яснення або напише безпосередньо до відомства, припускає Ігор Ясько.

Однак, якщо ми розтлумачимо слово «сприяння», то словник дає нам таке пояснення: створення умов для виконання чого-небудь, підтримка, допомога. Тобто, можна зробити висновок, що якщо військовозобов'язаний забажає повернутися в Україну, то закордонна установа має допомогти у цьому. Також це сприяння у тандемі з попереднім пунктом може означати проведення інформаційних компаній, пропагування повернення представників мобілізаційного резерву, – каже він.

За словами керуючого партнера ЮK WINNER, пункт про спрощення формальностей може перерости у певні порушення. Як приклад, можуть відмовити в оформленні втраченого загранпапорта.

Звичайно, це є незаконно. Якщо громадянин зіткнеться з чимось подібним, йому знадобиться допомога адвоката, — наголошує експерт.

Читайте також: Контракт із ЗСУ: які умови та зарплати
Інтернет можете не чекати: у Київстарі відповіли, чому не ставлять генератори на свої станції
У новому році виплати отримають не всі: кого з ВПО позбавлять права на фінансову допомогу
Джерело: 5692.com.ua