Як і майже всі вироби з тіста, хліб має досить короткий термін зберігання. А влітку, коли показники температури повітря зашкалюють, він починає псуватися ще до закінчення цього терміну. Хліб, на якому почала розвиватись пліснява, становить небезпеку для здоров'я. Тому за умови теплого повітря зберігати хліб треба в правильних умовах, щоб він довше був свіжим, смачним, а головне – безпечним.
Де найкраще зберігати хліб у спеку, а де – категорично не можна, розповіла німецький експерт з харчування Біргіт Брендель.
Хлібниця
Зберігати хліб у хлібницях, які найчастіше виготовляють з дерева або пластику, експерт не рекомендує. Через температурні перепади та спеку вдень, а також високу вологість таке місце є одним з найгірших для зберігання продукту.
Холодильник
Хліб у холодильнику зберігають багато людей, сподіваючись, що там він довше не буде пліснявити. Дійсно, в умовах холодильника хлібобулочні вироби зберігаються довше. Водночас таке зберігання негативно позначається на текстурі та смакових якостях хліба.
За низьких температур волога піднімається на поверхню корки хліба і починає випаровуватись. Через це вага і смак змінюються.
Пакети
Експерт рекомендує уникати зберігання хліба у пакетах під час спекотного періоду. Це стосується і паперових, і в пластикових пакетів. Таке пакування не забезпечує циркуляцію повітря, яка необхідна для збільшення терміну придатності хліба.
Коли хліб знаходиться у пластиковому пакеті, волога з нього випаровується і затримується на поверхні пластику, через що створюються ідеальні умови для розмноження мікробів та плісняви.
У паперових пакетах хліб дуже швидко засихає, адже папір витягує з нього вологу.
Де потрібно зберігати хліб
Експерт вважає, що найкращий спосіб зберігання хліба у спеку – це керамічні та глиняні ємності. Вони забезпечують проникнення повітря та вихід вологи, а це запобігає появі плісняви та допомагає хлібу довше не псуватися.
Для досягнення кращого результату хліб варто класти зрізаним боком вниз. Так він довше залишатиметься свіжим.
Джерело: 5692.com.ua