Уряд скасовує виплати для частини переселенців: хто з ВПО втратить допомогу від держави, а хто надалі її отримуватиме

Кабінет міністрів 11 липня 2023 року змінив порядок призначення виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Підтримку отримуватимуть тільки найбільш незахищені громадяни та сім'ї у скрутному становищі. Про це повідомили у Мінсоцполітики.
Як передає відомство, допомога на проживання для ВПО є однією з найбільших за розміром фінансування з державного бюджету програм. На 2023 рік в держбюджеті на неї виділяється 57 млрд грн. Наразі виплати нараховуються для понад 2,6 млн осіб.
Які зміни прийняли
Уряд ухвалив постанову "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб", якою осучаснено та уточнено параметри надання допомоги на проживання.
А саме, від 1 серпня 2023 року виплату допомоги буде автоматично продовжено ще на пів року (до кінця січня 2024 року) для всіх ВПО, які отримують допомогу зараз і чий майновий стан потребує такої підтримки.
Розміри допомоги для ВПО, які проживають в Україні, складають:

для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. гривень;
для інших осіб – 2 тис. гривень.

При цьому для продовження виплат жодних додаткових дій вчиняти не потрібно, це відбудеться автоматично.
Кому з ВПО виплати не продовжать
За новими правилами, виплати на проживання припинять особам, які:

перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджуються документально (приклади обґрунтованих причин: службове відрядження чи стажування, лікування або реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини);
повернулися до свого покинутого місця проживання;
відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.

Крім того, від 1 вересня допомога не продовжуватиметься для ВПО, чий майновий стан дозволяє обійтися без державної допомоги. Виплати припинять для переселенців, які від моменту ухвалення вказаної постанови:

купили новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), за виключенням авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони України;
придбали на суму більше 100 тис. гривень земельну ділянку, квартиру, будинок (за виключенням житла, отриманого за кошти державного чи місцевого бюджету);
мають депозит у банку у загальній сумі більше 100 тис. гривень;
придбали іноземну валюту (за виключенням валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму понад 100 тис. гривень;
мають у власності житло, що розташоване на територіях, де не ведуться бойові дії або які є не окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

Усіх ВПО перевірять за державними реєстрами. Якщо буде ухвалене рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено. У таких випадках надається право оскарження рішення органу соцзахисту. Також можна надати підтверджуючі документи та продовжувати отримувати допомогу.
Які нові категорії ВПО внесені в перелік отримувачів допомоги
Ще одним нововведенням за постановою уряду є можливість отримувати допомогу ВПО, у яких народились діти після переміщення. Виплати будуть надаватись, якщо зареєстроване місце проживання дітей, які народились у ВПО після переміщення, співпадає з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО).
Також відтепер громадяни зможуть дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи, не звертаючись особисто до органів соцзахисту.
Отримання допомоги ВПО, які вперше звернуться за виплатами
Родинам ВПО, які вперше звернуться після 1 серпня 2023 року за отриманням допомоги, виплати можуть бути призначені на 6-місячний період, якщо в родині є:

діти з інвалідністю;
особи, які доглядають за особою з інвалідністю;
пенсіонер;
особи, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років;
неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника;
якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів.

Допомога виплачуватиметься щомісячно одному з членів сім’ї з розрахунку на кожного члена сім'ї:

для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. гривень;
для інших осіб ‒ 2 тис. гривень.

Водночас допомога не призначатиметься, якщо протягом 3 місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис. гривень одним платежем.
Джерело: 5692.com.ua