Водопостачання по годинам і невідповідність санітарним нормам: українські водоканали б’ють на сполох та пояснюють невтішні перспективи для споживачів

Через те, що з 1 липня 2023 року підвищення тарифів на воду для споживачів не відбулось, водоканали наразі вкрай занепокоєні. Очікувалось, що сума підвищення повинна була становити 32%, але уряд скасував таке рішення.
Чим це може обернутися для побутових споживачів води, пояснив президент асоціації "Укрводоканалекологія" Дмитро Новицький в інтерв’ю українським ЗМІ.
Новицький зазначив, що за таких умов через деякий час може трапитись ситуація, коли у водоканалу не буде реагентів для обробки води у відповідності до санітарних правил та норм. Тому водопостачання може бути зупинене.
У структурі тарифу електроенергія займає в середньому 30%, зарплати – 30%, інвестиційна програма – 7-8%. Крім того, існує ремонтна програма, оподаткування, водокористування. Якщо Кабмін не знайде кошти для покриття цих розходів, вони не зможуть працювати.

За різними розрахунками, або на 12 мільярдів гривень, або якщо без водоканалів, що опинилися в зоні бойових дій, то 6 мільярдів. Чому так? Коли ми підвищуємо тариф до економічно обґрунтованого, то передбачаємо субсидію лише для відповідних груп населення – витрачають на оплату житлово-комунальних послуг понад 20% доходів, – пояснив глава асоціації.

Як відомо, раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що в Україні не слід підвищувати тарифи на воду для населення до кінця війни. При цьому компенсувати витрати водоканалів він запропонував за рахунок місцевих бюджетів.
За словами Новицького, тарифи на воду не підвищувалися з 2020 року. З тих пір подорожчала електроенергія, підвищився рівень мінімальної заробітної плати, а вартість реагентів зросла аж на 81,69%.
Через це без підвищення тарифу водоканали практично будуть змушені працювати в мінус. Така ситуація вплине і на якість води, і на її подачу споживачам. Зокрема не виключається постачання води погодинно.

Це один з кризових кроків, які водоканали не хочуть робити і до останнього будуть виконувати свої зобов’язання. Однак наслідки можуть бути відчутними, це точно, – зазначив президент "Укрводоканалекології".
Джерело: 5692.com.ua