Половина нафтопереробних заводів в Україні працюють нелегально: чи буде дефіцит палива, якщо їх закриють

В Україні з червня 2023 року працює тимчасова слідча комісія (ТСК), метою якої є врегулювання ситуації на ринку пального. Як зазначив депутат Ярослав Железняк, серйозні збитки державі, мінімум 5-10 млрд грн щорічно, у цьому секторі спричиняють нелегальні гравці.
Податкова служба надала дані, за якими станом на червень лише половина з 22 нафтопереробних заводів в Україні мали ліцензію. Причому проблеми з дозволом є також і в АЗС різного розміру. Водночас тіньова частина точок беруть участь у продажі палива, ухиляючись від сплати податків або реалізуючи контрафактне пальне.
Відповідно до результатів першого засідання ТСК, понад 30% роздрібної торгівлі припадає міні-АЗС. У таких місцях нерідко розливають низькоякісні речовини. Ще 30% продажу припадають на середні та великі АЗС, які також можуть ухилятися від сплати податків. І лише 40% на ринку належить до білого сегмента.
Проблеми, що створюють нелегальні гравці ринку пального
Нелегали створюють державі не тільки фінансові збитки, а й інші проблеми.
Експерт з нафторинку Олександр Сіренко розповів виданню "Телеграф", що нелегальні гравці виходять за рамки ринкової конкуренції, продаючи пальне за нижчими цінами. А це просто вбиває ринок.
Крім того, нелегальні АЗС та точки продажу пального можуть порушувати безпекові стандарти, зокрема пожежну безпеку та вимоги щодо зберігання пального. Тому з ними треба боротися.
Як влада бореться з нелегалами і які наслідки можуть бути
ТСК здійснює перевірку кожної точки виробництва та продажу. Додатково залучають БЕБ, Нацполіцію, а Державна податкова служба проводить аналіз за даними касових апаратів АЗС. Результати цього стануть відомими у кінці липня, коли відбудеться наступне засідання комісії.
Ярослав Железняк зазначив, що влада хоче вивести з гри всіх нелегальних гравців, щоб запобігти підробці пального і закрити незаконні точки продажу. Він наголошує, що при цьому дефіциту палива не буде, оскільки зараз є навіть його надлишок.
Водночас деякі експерти вважають, що така стратегія влади не зовсім правильна. На думку фахівця у сфері нафтового ринку Олександра Сіренка, діалог з НПЗ та нелегальними точками вимагає іншого підходу. Він вважає, що деякі НПЗ несправедливо хочуть очорнити.

Українські нафтопереробні заводи — важливе виробництво і я як українець хочу, щоб воно продовжувалося… Тобто видобувні компанії діставали вуглеводні з надр, а нафтопродукти реалізовувалися для українських АЗС, а не вивозилися на експорт… Їх треба змусити отримати ці дозвільні документи. Але точно не закривати, – наголошує Сіренко.

Фахівець каже, що з цими заводами треба спілкуватися за закритим столом, щоб прийти до спільного рішення.

"Проблема з податками вирішиться, якщо ці ж заводи питати, що їм потрібно, а не як їх вбити. Однак ніхто нікого не збирав", – додав Олександр Сіренко.
Джерело: 5692.com.ua