В Україні існує безліч традицій та обрядів, які мають глибокі релігійні корені і відображають специфіку віровчення та культури нашого народу. Однією з таких традицій є Дмитрівська батьківська субота – дата, яка пов'язана із вшануванням пам'яті покійних родичів та воїнів, які загинули за Батьківщину. Ця подія завжди припадає на найближчу суботу напередодні свята пам'яті Димитрія Солунського.
Коли цьогоріч треба поминати померлих
Дмитрівська батьківська субота має глибокі корені в українському релігійному календарі. Цей день є часом, коли віряни вшановують пам'ять своїх покійних родичів і тих, хто віддав своє життя за Батьківщину. Спеціфічність дати полягає в тому, що Димитрій Солунський, на честь якого відзначається Дмитрівська субота, вважається покровителем військових. Тому цей день має особливе значення для тих, хто присвятив своє життя армії.
Однак важливо відзначити, що Дмитрівська батьківська субота не має фіксованої дати в календарі. Раніше це свято відзначали 8 листопада, але через перехід Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви на новоюліанський календар, дата змінилася на 13 днів раніше. Тепер Дмитрівська субота припадає на 26 жовтня, але кожного року точна дата змінюється.
Традиції і обряди
У п'ятницю, напередодні цього свята, в храмах проводяться поминальні панахиди та літургії. У саму суботу віряни відвідують церкву, відстоюють службу і ставлять свічку за упокій. Також приносять поминальні продукти, такі як печиво, хліб, цукерки та фрукти, які після служби зазвичай роздають нужденним.
Якщо відвідати церкву не має можливості, то можна помолитися за покійників удома. Ця молитва включає в себе прохання про прощення їхніх гріхів, адже не у всіх була можливість відмолити їх за життя.
Після служби в церкві багато вірян відвідують могили своїх родичів, прибирають їх, ставлять запалені свічки та моляться за їхню душу. Повернувшись додому, влаштовують поминальний обід, на якому збирається вся родина. Важливо відзначити, що за столом потрібно залишити місце і для покійників, і для них навіть ставлять окремі тарілки з їжею. Зі страв на столі можуть бути присутні: кутя, пироги, млинці, м'ясо.
Дмитрівська батьківська субота – це не просто релігійне свято, а своєрідний міст між живими та покійними.
Джерело: 5692.com.ua