Мобілізація по-новому: що вже змінилося для військовозобов’язаних і до чого готуватися з 18 травня

Новий закон про мобілізацію, який передбачає низку змін, набуде чинності 18 травня 2024 року. Тим часом деякі правила мобілізації вже істотно змінилися. Що і для кого змінилося і чого очікувати вже за півтори тижні, розповідає УНІАН.

Мобілізація з 25 років

Відповідно до нового мобілізаційного закону, призовний вік в Україні знижується з 27 до 25 років. Проте це правило вже запрацювало, оскільки 4 квітня 2024 року набрав чинності інший закон №3127-IX, який Рада ухвалила ще в червні минулого року.

Раніше чоловіки віком від 18 до 27 років вважалися призовниками і підлягали мобілізації лише з 27 років. Піти служити до 27 років вони могли лише за власним бажанням. Тепер тих українців, яким виповнилося 25 років, переводять із категорії призовників на облік військовозобов'язаних та можуть мобілізувати.

Скасування статусу "обмежено придатний"

Новий закон передбачає лише два статуси – придатні та непридатні до військової служби. Це правило також уже працює, тому що 4 травня набув чинності закон №3621-IX про права військових на соціальний захист. Відповідно до документу, статус "обмежено придатний" скасовано, і всі чоловіки, раніше визнані обмежено придатними, мають повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців.

При цьому на даний час ще не визначені чіткі критерії, за якими встановлюватимуть ступінь придатності. Вони з'являться, коли наказ № 402 Міноборони приведуть у відповідність до нового закону. Тому поки у ВЛК немає правового підґрунтя, щоб діяти за нормами нового закону.

Законом №3621-IX також передбачається, що військовим надаватиметься одноразова відпустка в разі народження дитини, а також можливість перебувати на безперервному лікуванні за кордоном протягом 12 місяців (раніше потрібно було кожні 4 місяці проходити в Україні медкомісію).

Реєстр "Оберіг" та е-кабінет військовозобов'язаного

Ще один закон №3549-IX набув чинності 4 квітня. Він стосується реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" і встановлює порядок опрацювання та використання даних. Тепер у реєстру буде більше взаємодії з іншими держреєстрами, що дозволить ТЦК отримати більше даних про військовозобов'язаних і уникнути помилок у роботі.

За допомогою "Оберега" запустять нові функціонали:

  • електронне бронювання;
  • видача електронних військових квитків;
  • подання онлайн-заяви на отримання статусу УБД.

Крім того, з 18 травня Міноборони має презентувати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного і резервіста. Реєстрація в е-кабінеті військовозобов'язаного є виключно добровільною. У ньому можна буде оновити та перевірити дані без візиту до ТЦК.

Посилення відповідальності для ухилянтів та мобілізація засуджених

У квітні в першому читанні ухвалили законопроєкт №10379, який пропонує суттєво підняти штрафи для ухилянтів за порушення правил військового обліку. Зараз за ігнорування повістки штрафують на 3400 – 8500 грн, тоді як нові штрафи підвищать до такого розміру:

  • у мирний час – від 5 100 до 8 500 грн (для цивільних), від 17 000 до 34 000 грн (посадові та юридичні особи);
  • у воєнний час – від 17 000 до 25 500 грн і від 34 000 до 59 000 грн відповідно.

Також у першому читанні було ухвалено законопроєкт №11079-1, що передбачає мобілізацію засуджених в Україні. Відповідно до документу, мобілізувати на добровільній основі зможуть засуджених громадян, які відповідають вимогам служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах. Тих, кого засудили за злочини проти нацбезпеки України, вбивство двох або більше осіб, а також за сексуальне насильство і смертельне п'яне ДТП, не мобілізують.

Обидва ці законопроєкти очікують другого читання.

Джерело: 5692.com.ua