В Україні змінили порядок кваліфікації дрібного викрадення чужого майна. Відповідно до нового закону, ухваленого Радою в другому читанні, сума крадіжки, за яку притягатимуть до кримінальної відповідальності та позбавлятимуть волі, буде значно вищою.
Крім того, підвищуються розміри штрафів у межах адміністративної відповідальності за скоєння дрібної крадіжки. Про це повідомляє Ярослав Железняк в Telegram.
За новим законом, сума крадіжки, за яку передбачена кримінальна відповідальність, зросте до 3000 гривень (зараз вона становить лише 300 гривень).
Штрафи за дрібні крадіжки призначатимуться в такому розмірі:
- за крадіжку чужого майна вартістю до 757 гривень – штраф від 850 до 1700 грн;
- за крадіжку від 758 до 3028 грн – штраф 1700 – 5100 грн;
- за повторну крадіжку – від 8500 до 17000 грн.
Автори документу зазначають, що крадіжка, учинена в умовах воєнного або надзвичайного стану – є особливо кваліфікованим складом злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років. З 1 січня 2024 року викрадення чужого майна є кримінально караним діянням, якщо його вартість становить більше 302 грн. 80 коп.
Водночас судова практика застосування норм щодо притягнення до кримінальної відповідальності за крадіжку в умовах воєнного стану засвідчує, що покарання за це є не співмірним.
При призначенні покарання за крадіжку, вчинену в умовах воєнного стану, відбувається порушення принципу домірності, коли однакова відповідальність настає за злочини, що очевидно є більш тяжкими, і за правопорушення, які до внесення обговорюваних змін розглядалися як злочини невеликої тяжкості, – зазначається у пояснювальній записці.
Для врегулювання ситуації було запропоновано підняти розмір суми, яка розмежовує адміністративну та кримінальну відповідальності. Очікується, що ухвалення закону сприятиме зменшенню навантаження на судову систему та зосередженню діяльності Нацполіції на розкритті та розслідуванні тяжких та особливо тяжких злочинів.
Джерело: 5692.com.ua