В Україні хочуть створити новий податковий режим для неофіційно зайнятих осіб. У Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт №10166 від 20.10.2023, яким пропонується нововведення, що має на меті легалізацію доходів фізичних осіб та збільшення надходжень до бюджету. На даний час документ опрацьовується в комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики.
Новий податок передбачається для громадян, які отримують додаткові до основної роботи заробітки на нерегулярній основі (наприклад, сезонні роботи). Крім того, це стосується українців, які готові вести свою діяльність у легальній площині, але за тих чи інших причин не готові реєструватися як ФОП (через додаткову звітність, перевірки тощо).
Як показують статистичні дані за 2021 рік, приблизно 3,06 мільйона фізичних осіб визначали себе як неофіційно зайнятих осіб – що працюють не за умовами офіційного працевлаштування і не є зареєстрованими ФОПами. Саме таким громадянам хочуть запропонувати розпочати власну справу у легальній площині.
Законопроєктом надається можливість працювати без звітності, при цьому податкове зобов’язання з рахунку громадянина буде автоматично списуватися банком. Таким режимом зможуть скористатися фізичні особи, які не є самозайнятими і відповідають низці критеріїв (відсутність працівників, видів діяльності тощо).
Автори законопроєкту пропонують оподатковувати доходи таких осіб за ставкою 6 %, якщо сума отриманого доходу протягом року не перевищує 153 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 2023 рік це менше ніж 1 млн грн). При доході понад зазначену суму застосовуватиметься ставка 18% до суми перевищення. При цьому такі особи мають працювати виключно через реєстратори розрахункових операцій.
Крім того, документом визначається поняття "оператор цифрової платформи". На таких осіб покладається обов’язок щодо надання контролюючому органу інформації про суми доходів, отримані з використанням цифрової платформи фізичними особами, які повідомили оператора цифрової платформи про застосування спеціального режиму оподаткування.
Новий податковий режим, зокрема, пропонується застосовувати для водіїв (таксистів), кур’єрів, ремонтників, перекладачів, фотографів, хатніх робітниць, нянь, репетиторів, перукарів, манікюрниць тощо.
Джерело: 5692.com.ua