Поділ майна при розлученні: юристка розповіла про терміни та важливі нюанси

При розлученні зазвичай виникає необхідність поділу набутого майна подружжя. Відповідно до українського законодавства, це потрібно зробити у встановлені терміни. Про деякі нюанси процесу поділу майна та терміни оформлення розповіла юрист ЮК "Приходько та Партнери" Анна Салієнко, пише РБК-Україна.

Які терміни для поділу майна при розлученні

Поділ майна може відбуватися як через взаємні домовленості, так і через суд. При цьому подати позов про поділ майна можна протягом строку позовної давності, який становить 3 роки.

Юристка звертає увагу, що відлік цього строку починається не з моменту розірвання шлюбу, а з моменту, коли одному з подружжя стало відомо про порушення свого права на частку в спільному майні.

Тому не обов'язково ділити майно одразу після розлучення, але важливо вчасно виявити порушення своїх прав і звернутися до суду. Крім того, майно можна поділити до розлучення – уклавши договір про поділ майна, що є спільною сумісною власністю.

Це дозволяє уникнути судових процесів і мирно визначити, яка частка майна належить кожному. Якщо йдеться про нерухоме майно, договір має бути нотаріально посвідчений, – говорить Анна Салієнко.

Якщо такий договір подружжя не укладало і не вдалося мирно домовитися про поділ майна, питання вирішується в судовому порядку. Для кожного з подружжя визначається розмір частки майна, причому зазвичай вони рівні, навіть якщо один із подружжя не мав власного заробітку з поважних причин.

Які ризики і складнощі, якщо не поділити майно одразу

Попри те, що майно можна поділити не тільки одразу після розірвання шлюбу, а й згодом, у такому разі можуть виникнути деякі ризики та складнощі.

За словами експертки, з часом вартість майна може змінитися, що ускладнить визначення його справедливої вартості на момент розірвання шлюбу.

Також у разі смерті одного із подружжя, якщо майно не поділене, його частка перейде до спадкоємців. А це створює додаткові юридичні проблеми.

Ще один нюанс полягає в тому, що з часом зібрати докази для підтвердження права на певну частину майна буде складніше.

Джерело: 5692.com.ua