Українські копійки можуть залишитися в минулому. Національний банк України планує випустити новий тираж 50-копійчаних монет уже з новою назвою – "шаги". Такий крок покликаний не лише повернути історичну справедливість, а й нарешті позбутися радянської спадщини у назвах. Утім, це рішення має підтримати парламент.
Історія питання: чому саме шаги
Ідея відмови від копійок з'явилася не вчора. Ще восени 2023 року НБУ розпочав обговорення цього питання, спираючись на наукові дослідження. Як пояснив голова НБУ Андрій Пишний, історично українська дрібна монета мала назву "шаг". Так її офіційно називали ще за часів Української Народної Республіки. Якщо гривня походить від княжих часів, то шаги були в обігу ще в добу Гетьманщини.
Ми просто повертаємо своє. Давайте не забувати, що копійка залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих територіях. Усі інші країни, які колись входили до СРСР, від цього давно відмовилися, – пояснює Пишний.
Чи доведеться міняти старі монети
Головне питання, яке турбує українців: чи потрібно буде обмінювати копійки на шаги і як це позначиться на гаманцях? За словами Пишного, процес буде плавним і не створить зайвих проблем. Ніяких додаткових витрат для державного бюджету теж не передбачається.
Жодного вилучення старих монет не буде. Просто наступний тираж замість 50-копійчаних монет карбуватиметься вже як 50 шагів, – запевняє голова НБУ.
Що з дизайном
Як тільки Верховна Рада ухвалить відповідні законодавчі зміни, НБУ запустить процес створення нового дизайну. Ідеї вже є, та офіційного варіанта поки що не представили.
Наша творча спільнота вже відгукнулася на ініціативу, ми отримали кілька цікавих ескізів. Тому можемо гарантувати – нова монета виглядатиме просто фантастично! – інтригує Пишний.
Коли чекати змін
Щоб офіційно запустити "шаги" в обіг, потрібно внести лише кілька правок до законодавства. НБУ вже передав відповідні пропозиції до Верховної Ради, і там, за словами Пишного, до ідеї ставляться позитивно.
Тож залишається лише чекати на рішення депутатів. А якщо все піде за планом, то перші монети з історичною назвою можуть з’явитися вже в найближчі роки.
Джерело: 5692.com.ua