Народні депутати працюють над змінами у законодавстві щодо мобілізації, військового обліку та проходження служби. Пропонується, зокрема, ввести додаткові відпустки для військових, нові підстави для звільнення від служби, переглянути підстави для відстрочки тощо.
Поки текст майбутнього законопроєкту недоступний, але стало відомо, які основні зміни ним передбачаються. Про це розповіла депутатка Марʼяна Безугла у своєму Facebook, пише Інформатор.
Які зміни пропонують депутати
Додаткова відпустка
Пропонується надати додаткову відпустку із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів військовослужбовцям, яких звільнено з полону. Це не стосується тих, хто не хоче далі проходити службу і бажає звільнитися.
Медичний огляд
Документом вводяться нові обов’язки для військовозобов’язаних щодо:
- обов’язкового проходження медогляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК;
- наявності при собі військово-облікових документів, які слід пред’являти представникам ТЦК за вимогою.
Підстави для звільнення
За словами депутатки, до переліку підстав для звільнення військовослужбовців можуть надати такі нові підстави:
- за власним бажанням – для іноземців та осіб без громадянства;
- звільнення з полону (за виключенням тих, хто здався добровільно);
- дострокове розірванням контракту – для курсантів жіночої статі;
- наявність інвалідності І чи ІІ групи;
- проведення організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО.
Право на відстрочку
Документ передбачає надання права на відстрочку від призову на військову службу педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти.
Планується зменшення кола громадян, які мають право на відстрочку:
- по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду – до членів сім’ї першого ступеня споріднення (можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують, також планується усунути);
- по догляду за особу з інвалідністю І та ІІ групи або особою, яка за висновком МСЕК потребує постійного догляду – до членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки та батьки чоловіка (дружини), діти, діти чоловіка (дружини), у тому числі усиновлені).
"На сьогоднішній день право на відстрочку мають особи, зайняті постійним доглядом за батьками дружини (чоловіка), а змінами передбачається, що право на відстрочку будуть мати особи, які доглядають тільки за своїми батьками. Військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, втрачають право на відстрочку", – зазначила Безугла.
Крім того, особам, що здобувають другу, третю передвищу або вищу освіту, передбачається усунути можливість уникнення від призову таким шляхом.
Водночас особи з інвалідністю, які мають підстави для відстрочки від призову під час мобілізації, отримають право проходити військову службу за бажанням.
Військовий облік
Перелік осіб, які беруться на військовий облік, планується розширити і включити в нього:
- осіб, які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
- осіб, які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі;
- осіб, яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
Джерело: 5692.com.ua