В Україні законодавством встановлено єдиний вік для виходу на пенсію для чоловіків і для жінок – 60 років. Але далеко не всім вдасться вийти на заслужений відпочинок при досягненні 60-річчя, адже для цього також потрібен певний страховий стаж. Тому велика кількість українців наступного року пенсію отримувати не будуть.
Щоб вийти на пенсію у 60 цьогоріч, потрібен стаж 30 років. Наступного, 2024 року, для цього вже потрібно буде 31 рік стажу, а з 2028 року – тільки за умови стажу щонайменше 35 років. Тому ті громадяни, які до наступного року не встигнуть накопичити 31 рік страхового стажу, на пенсію в 60 років вийти не зможуть.
Як вийти на пенсію з меншим стажем
В Україні можна виходити на пенсію також і з меншим стажем. Проте така можливість надається по досягненню 63 та 65 років за умови стажу не менше 15 років:
у 2023 році для виходу на пенсію у 65 років потрібен стаж 15-20 років;
у 2028 році для виходу на пенсію у 65 років стаж має бути 15-25 років.
Для тих, у кого стаж менше 15 років, пенсія не оформлюється.
У такому випадку українці можуть лише розраховувати на виплату державної соціальної допомоги, розмір якої залежить від двох значень:
прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність (зараз це 2093 грн);
середньомісячний сукупний дохід сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
Соціальна допомога розраховується як різниця між цими двома величинами. Наприклад, якщо у сім'ї середньомісячний дохід на одну особу становить 2000 грн, то розмір соцдопомоги становитиме 93 грн. Перерахунок цієї допомоги роблять кожні півроку, враховуючи можливі зміни у фінансовому та майновому стані сім'ї.
У максимальному розмірі 2093 грн соцдопомога виплачується лише людям старше 65 років, які проживають самотньо та не мають інших джерел доходів. Тому, щоб мати право на повноцінну пенсію у похилому віці, варто вже зараз накопичувати страховий стаж, працюючи офіційно.
Джерело: 5692.com.ua