Міністерство внутрішніх справ України має інформаційно-пошукову систему "Армор", яка є корисним помічником для роботи поліції. Проте цю базу зараз, коли триває загальна мобілізація, можуть використовувати не тільки для отримання оперативної інформації, а й для інших цілей. Зокрема, систему використовують для відстеження військовозобов'язаних, розповів адвокат Роман Сімутін.
Що таке база "Армор"
Відомості, які заносяться в цю базу, дозволяють співробітникам МВС дізнаватись багато фактів про ту чи іншу особу, яку треба перевірити. Завдяки ній можна дізнатись про реєстрацію транспортних засобів, про всі зафіксовані правопорушення особи за десятиліття, навіть якщо громадянин виправданий за певними статтями, тощо.
Завдяки інформації з даної бази у поліцейського вже складається портрет потенційного підозрюваного порушника, така собі презумпція винності. І йому байдуже, зупинив він вас на законних або вигаданих підставах, тому що мета виправдовує засоби, – зазначив адвокат.
Наприклад, якщо поліцейський зупинив водія і за базою вияснив, що на того колись склали протокол за ст. 130 КУпАП (водіння у стані сп'яніння), то це наштовхне правоохоронця запропонувати потенційному порушнику пройти освідування.
На яких підставах до бази вносять ухилянтів
Зі слів Сімутіна, насправді підстав для внесення військовозобов'язаного до бази немає. У постанові Кабміну №1487, додаток №20, зазначено: звернення до поліції щодо доставки порушника за ст. 210, 210-1 КУпАП у ТЦК та СП.
При цьому важливо розуміти, що є доставкою, а що – затриманням. Адвокат наголошує, що доставити громадянина можуть тільки у добровільному порядку. Натомість зараз ми спостерігаємо на вулицях зовсім інше, коли чоловіків насильно закидають у бус і везуть у ТЦК.
Уявіть, наскільки постанова Кабміну не відповідає духу закону. Однак і в ній оминають гострі кути й намагаються фактичне затримання закамуфлювати під доставку, бо розуміють, що використання терміну "затримання" означатиме лише одне: закони нам не писані, – підкреслив Роман Сімутін.
Адвокат розповів, що на практиці це виглядає таким чином: ТЦК заповнює бланк встановленої форми та направляє до поліції для внесення особи до бази (розшук ухилянта). При цьому є докази провини громадянина чи немає – неважливо.
Сімутін говорить, що не зрозуміло, наскільки ця база законна і чому там знаходиться інформація з обмеженим доступом, яка можу потрапити до поліцейські всіх рівнів.
Поліція працює з базою так:
спочатку інформацію про особу, щодо якої ТЦК звернувся до поліції з бланком, вносять до системи "Армор";
при перевірці документів патрульним, який ввів дані, червоним висвічується повідомлення типу "Розшук";
далі поліція викликає ТЦК, після приїзду якого громадянина "пакують".
Джерело: 5692.com.ua