Зростання цін на бензин не зупиняється попри те, що минуло вже майже два місяці після повернення паливних податків. З чим це пов'язане та чого очікувати далі, дізнавалась у експертів KP.UA.
Чому ціни на бензин ростуть
Підняття цін відбулось у зв'язку з поверненням 1 липня 2023 року паливних податків. Але це не є основним чинником зростання вартості пального, як пояснюють експерти.
За словами аналітика Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексія Куща, збільшення податків впливає лише на заробіток трейдерів, а не на ціну на АЗС. Він запевняє, що ціну на заправках обмежує платоспроможність населення, яку враховують паливники, щоб отримати максимальний прибуток.
Насправді прямої пропорційної залежності немає. Паливо – це специфічний за еластичністю товар, у якому зміна ціни не призводить до пропорційної зміни попиту. Продавці палива завжди продають свій товар за максимально можливу ціну на ринку, і податки тут ні до чого. Якщо бензин купують по 50 грн за літр, вони продаватимуть по 50, якщо купуватимуть по 60 – значить, продадуть по 60, – пояснив експерт.
Трансформації на українському ринку пального
З початку повномасштабної війни паливний ринок в Україні пережив значну структурну трансформацію. Як зазначив директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн, імпорт перемістився зі східного та північного на західний та південний кордони. На зміну рф та Білорусі прийшли Польща, Румунія, Болгарія, Литва тощо.
Крім того, відбулись зміни у логістиці: 40% імпорту почало надходити автотранспортом, чого не було до 2022 року.
Також на ринку різко зросла кількість учасників: бензин і дизель зараз імпортують понад 400 компаній, тоді як у 2021 році їхня кількість складала близько 130.
Чи буде дефіцит палива
Сергій Куюн вважає, що це залежатиме від ситуації на півдні країни, де росіяни намагаються дестабілізувати постачання морем. При цьому, попри те, ризики зберігаються, "всі знають, що робити".
Експерт запевняє, що паливний ринок – оперативний та незалежний, тому там ніхто не очікує команд від уряду. Саме це вже рятувало нас під час блекауту і саме тому існує впевненість, що паливо буде і восени, і взимку, і навесні.
Що буде з цінами
Експерти одностайні в тому, що ціни на заправках зростатимуть.
За словами Сергія Куюна, ціни у світі високі, запасів дешевого палива практично немає. Відповідно до нових реалій, ціни можуть дійти до 60 грн. Але на сьогодні цінники на осінь та зиму прогнозувати важко.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко погоджується з тим, що визначальними будуть світові ціни на нафту.
Як правило, в осінньо-зимовий період ціни на нафту та нафтопродукти зростають, тому восени ми побачимо подорожчання на АЗС на 10-15%, – зазначив він.
Джерело: 5692.com.ua