Безкоштовна електрика та вода: хто з українців у 2023 році може не сплачувати за комуналку

Після зростання тарифів на світло, навіть попри скасування рішення на підняття вартості водопостачання, багато хто з українців задумується про те, як сплачувати за комунальні послуги менше. Велика частина українців зараз знаходиться у дуже скрутному становищі, грошей не вистачає навіть найнеобхідніше для життя.
Водночас не всі знають, що за деяких обставин можна взагалі не платити за комуналку.
Кому можна не платити за комунальні послуги в Україні
Статтею 7 закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що не платити за житлово-комунальні послуги мають право громадяни, які понад 30 днів не жили у своїй квартирі чи будинку. Ця норма була чинною задовго до введення воєнного стану.
За таких обставин українцям мають зробити перерахунок постачальники послуг. Оплату за період відсутності можуть або списати, або врахувати як переплату. Для цього споживачу слід звернутися до постачальника послуг із заявою та довідкою про тимчасову відсутність у своїй оселі.
Щоб доказати відсутність в оселі, можна надати один з таких документів:

довідка ВПО;
довідка про проходження лікування;
довідка про проходження військової служби.

Перерахунок мають зробити на холодну й гарячу воду, а також на вивезення сміття.
Покарання за комунальні борги
За законом, громадянам, що відмовляються від сплати рахунків за комунальні послуги, загрожують певні санкції:

стягнення пені;
припинення надання житлово-комунальних послуг;
виселення з житла та стягнення боргу відповідно до норм законодавства.

Кого не каратимуть за комунальні борги
Кабміном у березні 2022 року було заборонено нарахування та стягнення штрафів за несвоєчасну або оплату комуналки в неповному розмірі. Крім того, в уряді запевнили, що через несплату громадянам не будуть відключати гарячу та холодну воду, опалення, газопостачання, електроенергію.
Також законопроєктом №7531 Верховна Рада заборонила примусово стягувати борги за комунальні послуги з тих українців, чиє житло розташоване на територіях проведення воєнних дій або в тимчасово окупованих районах.
Ще однією категорією громадян, з яких заборонено стягнення боргів за комуналку, є внутрішньо переміщені особи, що виїхали з тимчасово окупованих територій або територій, де тривають бої (це стосується боргів, що накопичені після повномасштабного вторгнення рф).
Джерело: 5692.com.ua