Підвищення тарифу на електропостачання з 1 червня до 4,8 грн за кВт*год дасть старт зростанню вартості інших комунальних послуг. На скільки піднімуть тарифи для населення та коли це може відбутися, розбиралися Новини.LIVE.
Якими будуть нові тарифи на комунальні послуги
Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) уже підвищила тарифи на електрику та воду для бізнесу та бюджетних організацій. Нові тарифи діють з 1 червня 2024 року.
Причому тарифи для промисловості зросли суттєво. Приміром, тариф на водопостачання в Києві збільшено приблизно на 50%, на водовідведення — майже на 60%. У Львові аналогічні послуги коштуватимуть на 39% та 43% більше відповідно. На світло тарифи підняли на 50%.
За словами експерта ринку комунальних послуг Олега Попенка, це означає, що тепер всі юридичні особи та ЗСУ з комунальниками мають заплатити за електрику на 50% більше.
Що стосується тарифів для населення, то паралельно з вартістю електроенергії подорожчає квартплата. Попенко прогнозує, що сума в квитанції за обслуговування житлового фонду підвищиться в середньому на 50-100 грн, залежно від розміру житла.
Далі можуть злетіти тарифи на воду, оскільки близько 30-40% собівартості тарифу на холодну воду та водопостачання складає саме електроенергія.
Що стосується водоканалів, то у собівартості тарифу на воду близько 40% — це електроенергія. Тому підвищення тарифів для непобутових споживачів на світ безпосередньо впливатиме як на водоканали, так і на абсолютно всі види послуг та товарів, — зазначив Попенко.
Поки що невідомо, наскільки зросте в ціні кубометр води, але раніше в Асоціації водоканалів України заявляли, що підвищення може становити близько 45-50%.
Подорожчання послуг неминуче. У середньому в Україні має відбутися зростання на 45-50%, — заявив голова Асоціації Дмитро Новицький.
Тобто, якщо зараз середній тариф становить 40-60 грн за кубометр, то після зростання він може становити 100 грн.
Для того, щоб підвищити тариф на воду, обласні та міські водоканали звертатимуться до НКРЕКУ та місцевих рад з відповідним проханням. На сьогодні стан водоканалів критичний, збитки величезні. В основному вони сьогодні виживають за рахунок дотацій з місцевих рад, але коштів катастрофічно не вистачає.
Тому ми маємо постійні аварії через які цілі райони великих міст залишаються без водопостачання. І якщо нічого не робити, то їхня кількість буде лише рости, — сказав Попенко.
Проте зараз, за словами експерта, зберігається політичне рішення не підвищувати тариф на воду. Утім, скільки це буде тривати – велике питання.
Джерело: 5692.com.ua