Чи обов’язково переселенцям отримувати довідку ВПО: юристка повідомила про нові правила, що діють з 1 серпня

Вже понад місяць в Україні діють нові правила оформлення довідки ВПО. Які зміни прийняті з 1 серпня 2023 року, куди звертатися для отримання довідки та чи обов'язково її отримувати, розповіла юристка Діана Курило для РБК-Україна.
Чи потрібні переселенцям довідки ВПО
Довідка ВПО є документом, який підтверджує факт здійснення внутрішнього переміщення громадянина, що змушений був покинути своє місце проживання. Оформлення такого документа – це право, а не обов'язок. Проте завдяки отриманню довідки ВПО у громадян з'являється можливість:

отримувати допомогу на проживання;
переоформлювати соцвиплати, пенсію;
законно підтвердити факт внутрішнього переміщення або адресу фактичного проживання у разі необхідності.

Починаючи з 1 серпня 2023 року довідку ВПО мають право оформити наступні категорії громадян:

які залишили або покинули своє місце проживання у зв’язку з негативними наслідками збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру;
які перемістилися з тимчасово окупованих територій або територій, на яких ведуться бойові дії (перелік населених пунктів є на сайті Міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих територій);
у яких внаслідок бойових дій, терактів, диверсій зруйноване або непридатне для проживання житло (незалежно від місця реєстрації);
діти перерахованих категорій осіб, а також діти, що прибули без супроводження батьків чи законних представників, і діти, народжені у переселенців.

Як подати заяву на отримання довідки ВПО
Для отримання довідки потрібно подати заяву через "Дію" або звернутись до структурного підрозділу з питань соцзахисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. Крім того, під час воєнного стану можна звернутись до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, у ЦНАП. Діти з 14 років мають звертатись особисто.
Переселенець при зверненні має надати паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності у документі відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої виїхала особа, необхідно надати документи, які будуть підтверджувати проживання на відповідній території. Такими документами можуть бути:

військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби;
трудова книжка із записами про трудову діяльність;
документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;
документ про отриману освіту;
довідка з місця навчання;
медичні документи;
фотографії тощо.

При зміні місця проживання переселенці зобов’язані повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. Тоді оформлюється нова довідка. Це також можна здійснити через "Дію".
Джерело: 5692.com.ua