Чим насправді загрожує мінування ЗАЕС: коментар інспекції ядерної безпеки

Учора, 25 червня, начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов оприлюднив інформацію про мінування російськими військами 4-х енергоблоків Запорізької АЕС. Він зазначив, що ситуація ще ніколи не була такою серйозною, як зараз. Цю інформацію в ефірі національного телемарафону прокоментував в.о. голови Головного держінспектора з ядерної та радіаційної безпеки Олег Коріков.
Що відомо
Олег Коріков зазначив, що від розвідки й колег, які наразі працюють на ЗАЕС, відомо, що в районі затворів, які сполучають Каховське водосховище і ставок-охолоджувач окупанти декілька днів тому проводили водолазні роботи.

У разі детонування цих мін зникне фактично як Каховське водосховище, так і водосховище-охолоджувач атомної електростанції. І буде набагато складніше підтримувати режим розсіювання тепла від відпрацьованого ядерного палива, – повідомив експерт.

Варто зазначити, що хоч МАГАТЕ й не підтвердило мінування ставка-охолоджувача, однак там погодились з інформацією про мінування інших частин ЗАЕС: по периметру станції та в межах проммайданчика.

Це суперечить вимогам з ядерної та радіаційної безпеки.Нам відомо, що на Запорізькій АЕС – до 3,5 тисяч військовослужбовців росії, там знаходиться військова техніка. Там їздять вантажівки з боєкомплектами. Там артилерійські сховища. Виробничі приміщення ЗАЕС, а саме машинні зали енергоблоків №1, 2, 4 використовуються як укриття для всього того, що я сказав. І це немає нічого спільного з ядерною і радіаційною безпекою, – заявив Олег Коріков.

Як зазначив Президент України Володимир Зеленський, радіаційна загроза у випадку теракту на ЗАЕС буде відчутна не тільки для України. За його словами, наша держава передала усю інформацію про російські наміри країнам-партнерам.

Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – усі країни, абсолютно всі мають це знати, – наголосив Володимир Зеленський.

Не Чорнобиль, а Фукусіма
Як стверджує кандидат хімічних наук Гліб Репіч, для катастрофи на ЗАЕС її навіть не потрібно підривати. Після теракту на Каховській ГЕС імовірність аварії на ЗАЕС значно зросла, адже реактору необхідне постійне охолодження.

Є кілька важливих факторів. Нині в ставку-охолоджувачі води достатньо, щоб охолоджувати реактори, коли вони вимкнені. Але щоб вода крізь них проходила, треба електроенергія, – зазначає Гліб Репіч.

Якщо з ладу вийде зовнішня мережа живлення і не запрацюють резервні дизель-генератори, на ЗАЕС чекає така ж доля як і на японську Фукусіму у 2011 році.
Крім того, влаштувати теракт росіяни також можуть просто пошкодивши архітектуру ЗАЕС. Адже підірвати сам реактор вкрай складно. Як зазначає експерт, масив сталі й бетону там значно більший, ніж, наприклад, на Чорнобильській станції.

Це зовсім інше покоління реакторів. Він дуже добре захищений. Але ж він не захищений від ідіотів, які можуть якось опосередковано його зруйнувати, – додав Гліб Репіч.
Джерело: 5692.com.ua