Комітет Верховної Ради з питань здоровʼя у вівторок, 10 жовтня 2023 року, підтримав до другого читання законопроєкт № 7457 про медичний канабіс. Очікується, що далі парламент проголосує за нього в цілому, що буде останнім етапом для ухвалення. Про це повідомив депутат ВР Ярослав Железняк, пише SUD.UA.
Що передбачає документ
Законопроєкт про медичний канабіс був ухвалений у першому читанні у липні 2023 року. За це віддали голоси 268 народних депутатів.
Документом визначається, що вміст тетрагідраканабінолу (ТГК) – головного психоактивного компоненту канабісу – у коноплях має бути на такому рівні:
для промислових цілей – не вище 0,3%;
для медичних цілей – вище 0,3%.
Також пропонуються такі зміни:
вивести коноплі для промислових цілей з-під дії закону про обіг наркотичних засобів (це повністю відповідає Конвенції ООН про наркотики 1961 року);
дозволити визначати вміст ТГК в медичних коноплях в державних лабораторіях, а в промислових коноплях – в лабораторіях будь-якої форми власності.
Крім того, законопроєктом передбачено, що виробництво нарковмісних ліків можливо лише з конопель для медичних цілей. Встановлюється, що нульова квота на імпорт в Україну сировини для виробництва ліків з коноплі діє 5 років і не поширюється на наукову діяльність.
Навіщо потрібно ухвалення законопроєкту
Прихильники нововведень зазначають, що це дозволить зробити доступними ліки, зокрема для поранених військових. Водночас критики наголошують, що схвалення закону сприятиме розвитку наркотрафіку.
За словами міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка, основна мета законопроєкту – спрощення доступу пацієнтів до ліків, вироблених з сировини, що в коноплях.
Цей законопроєкт про регулювання обігу сировини для виробництва лікарських засобів, які є ефективними при лікуванні понад 50 патологічних станів (це тільки станом на зараз, оскільки ще триває ряд клінічних досліджень щодо ефекту при лікуванні інших хвороб). Це і неврологічні захворювання (такі як розсіяний склероз, епілепсія), і хронічний біль невропатичного походження, і паліативна допомога в частині полегшення болю, налагодження сну, – заявив міністр.
Він пояснив, що психоактивний ефект в коноплях має лише ТГК та його ізоформи – при "проблемному вживанні". Інші речовини, що містяться в рослині, широко використовуються в лікарській практиці, вони не мають психоактивного ефекту і не призводять до звикання.
Також важливо, що у разі прийняття закону всі процеси виробництва будуть ліцензуватися, кожна партія та одиниця фасованої продукції матиме унікальне маркування, а відпускатися такі лікарські засоби фізичним особам будуть виключно за електронним рецептом.
Джерело: 5692.com.ua