Загальна мобілізація в Україні триває. Згідно законодавству, призову підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років. При цьому також визначені певні категорії військовозобов’язаних, які не підлягають мобілізації. Юристка Тетяна Козян пояснила, чи можуть призвати чоловіка, який здійснює постійний догляд за родичем.
Вона розповіла, що згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", дійсно у таких випадках чоловіки не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Але в цьому питанні є деякі нюанси, в яких потрібно розібратися, аби відстояти свої права.
За ким може бути встановлений догляд
Законом визначено, що догляд може бути встановлений за близьким родичем, який за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду.
Це може бути догляд за:
хворою дружиною (чоловіком);
хворою дитиною;
хворими батьками своїми чи дружини (чоловіка).
При цьому варто розрізняти поняття "догляд" та опіка".
У деяких аспектах ці поняття дуже схожі, однак догляд є ширшим за своєю суттю. Коли мова про дорослу людину, він може бути встановлений не лише за тими, хто має психічне захворювання, а й за іншими категоріями людей, – пояснила юристка.
Догляд може встановлюватись за:
особами з інвалідністю І та ІІ груп (зокрема інвалідами дитинства);
людьми віком понад 80 років, які не можуть самостійно обслужити себе у побуті.
Тобто людина, за якою здійснюється постійний догляд, може бути дієздатною в плані психічного здоров’я та усвідомлення своїх рішень, дій та їх наслідків, однак вона не має достатніх сил, щоб без сторонньої допомоги забезпечувати свої нагальні потреби.
Тетяна Козян зазначила, що зазвичай у таких ситуаціях ідеться про стареньких батьків людини, яка оформлює догляд. Ще одним важливим нюансом, який відрізняє догляд від опіки, є те, що для встановлення догляду потрібна згода особи, за якою доглядатимуть.
Передумовою для догляду має бути спільне проживання. Якщо особа проживає окремо від своїх літніх батьків чи інших родичів, які потребують догляду, це стане перепоною.
Документи для встановлення догляду
Щоб оформити догляд за людиною, потрібно подбати про збір усіх необхідних документів. Серед них:
паспорти та довідки про ІПН майбутнього доглядальника та людини, яка потребує догляду;
документ, за якими можна пересвідчитися в наявності родинного зв’язку;
відповідні документи, здатні засвідчити наявність інвалідності;
документи, які підтверджують факт спільного проживання.
Джерело: 5692.com.ua