Деякі фінансисти радять не купувати готівкову валюту 1 та 15 числа, оскільки в ці дні обмінники підвищують цінники. Чи варто дотримуватися цієї поради, вирішили перевірити у редакції "Мінфін".
У чому секрет цих дат
Річ у тім, що саме 1 та 15 числа кожного місяця держслужбовцям та більшості працівників приватних компаній виплачують зарплати. Це використовують власники обмінників, щоб підвищити курс, коли попит зростає і присутній ажіотаж.
З цього приводу фінансисти, з якими консультувались у виданні "Мінфін", зазначили, що зростання попиту на валюту 1-го та 15-го дійсно може тиснути на ціну валюти. Проте підвищений попит є лише одним із факторів, від яких залежить курс.
Порівнявши дані про готівкові курси валют в обмінниках із початку року, журналісти отримали наступні результати. Виявилося, що 1 числа долар був дорожчий за середній курс у п’яти із семи місяців. Тільки в липні долар коштував на початку місяця стільки ж, як і в середньому в цьому місяці, а в квітні — навіть дещо дешевше.
Подібна ситуація виявилась і при порівнянні середнього місячного курсу та курсу на 15 число. Курс долара в цей день був вищим за середньомісячний чотири місяці із семи. При цьому двічі курс був нижчим і один раз – на тому ж рівні.
Отже, дійсно 1 та 15 числа курс валюти все ж таки вищий. Але при аналізі зміни курсу варто враховувати не тільки дати, а й чинники загальної динаміки його руху, серед яких:
надходження фінансової допомоги від партнерів;
зростання валютних резервів України;
функціонування зернового коридору;
дохідність гривневих депозитів та ОВДП.
Як показали графіки динаміки зміни курсу гривні до долара на готівковому ринку, вартість долара знижувалась практично впродовж усього року. Тому недивно, що у більшості випадків на початку місяця валюта коштувала дорожче.
При цьому щодо 15 числа, то дійсно є незначні ознаки впливу підвищеного попиту на валюту. Цього дня долар у середньому коштує дорожче, ніж, наприклад, 13 чи 14 числа. Проте ці відмінності в курсах є символічними: 1−2 копійки, що складає лише 0,03−0,05% від ціни долара.
Тому дослідники зробили наступний висновок: валюту можна купувати будь-коли, при цьому зважаючи на інші, більш впливовіші фактори формування курсу.
Джерело: 5692.com.ua