Національний банк України скасував визначення "незначного зношення" банкнот та заборонив фінансовим установам відмовляти громадянам у обміні валюти, якщо справжність банкноти підтверджується спеціальними пристроями. Таке рішення було прийнято 20 червня з метою запобігання спекуляціям і непорозумінням під час обмінних операцій з готівкою.
Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook голова НБУ Андрій Пишний.
За словами очільника Нацбанку, принципова позиція регулятора вже донесена представникам банків та інших фінустанов. Тому якщо порушення будуть фіксуватись надалі, це розцінюватиметься як шахрайська діяльність.
Контроль за операціями обміну посилиться, а в якості заходів покарання застосовуватимуться штрафи:
для банків – до 400 тисяч гривень;
для небанківських установ – у розмірі до 5% від власного капіталу.
Які заходи запроваджені для врегулювання питання обміну зношеної валюти
Насамперед у НБУ вирішили повністю прибирати людський чинник під час оцінювання банкнот.
Касир не може "на око" оцінювати справжність банкнот чи їх стан та відмовляти в здійсненні валютно-обмінної операції, бо йому здалося, що десь не співпадає малюнок чи не такий колір, – зазначив Пишний.
Для перевірки справжності банкнот слід використовувати виключно спеціальне обладнання – детектори, лічильники. При цьому з усіма без винятку банкнотами іноземної валюти мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Виключення становлять лише значно зношені та пошкоджені банкноти, з якими здійснюються операції інкасо за тарифами банків та небанківських фінансової установ.
Крім того, Пишний наголосив, що Нацбанк не встановлював жодних обмежень щодо обміну валют на основі року випуску купюр. Будь-які подібні обмеження фінустановам впроваджувати заборонено.
Окремо хочу сказати про шахрайські пропозиції обміну 100 "білих" доларів на 90 "синіх" – це не просто грубе порушення, це – аморально і неприпустимо, особливо в умовах війни, – підкреслив голова НБУ.
Банкноти минулих років випуску, які на території відповідної іноземної держави дійсні, – законний платіжний засіб і в Україні, тому можуть обмінюватися на гривню.
Не втрачайте свої заощадження в спровокованій панікою гонитві за обміном валюти "білої" на "синю". Фантомні перестороги, які ви можете почути чи прочитати, щодо таких банкнот ‒ безпідставні, – повідомив українцям Пишний.
Якщо права громадян будуть порушені банком або небанківською фінансовою установою, вони можуть звертатись зі скаргами до керівництва цих установ. Нацбанк буде тримати ці питання на посиленому контролі.
Джерело: 5692.com.ua