Ситуація з боргами за житлово-комунальні послуги в Україні погіршується, кількість боржників продовжує збільшуватись. На цьому тлі багатьох хвилює питання, чи можуть споживачів залишити без електричної енергії через заборгованість.
Відповідь на нього дав виданню Фокус адвокат юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Дмитро Лазебний.
Законодавством визначається, що за несплату послуг постачання електроенергії споживачам загрожують такі санкції, як стягнення пені та штрафів, а також припинення надання послуги. Проте у 2023 році запроваджена заборона на відключення споживачів.
До закінчення воєнного стану забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі, – зазначив юрист.
Крім того, на період дії воєнного стану не нараховуються пеня та інші штрафи, а у громадах, розташованих у зонах проведення воєнних дій або таких, що перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, забороняється примусове стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-господарські послуги.
При цьому адвокат наголошує: основний борг, який нараховано згідно з даними електролічильника, ймовірніше, доведеться рано чи пізно сплатити. Не дивлячись на те, що постачальник електроенергії не може зараз штрафувати або виставляти пеню споживачам-боржникам, закон не звільняє їх від сплати за ЖГП.
На думку юриста, після війни енергокомпанії почнуть виставляти клієнтам з великими боргами рахунки з урахуванням і штрафів, і пені. До них також можуть додати додаткові стягнення: інфляційні нарахування, річні проценти, нараховані на заборгованість, що утворилась за неповне чи несвоєчасне внесення плати.
Джерело: 5692.com.ua