Попит зростає, а пропозиції немає: які продукти значно зростуть у ціні 2023 року

2023 рік українцям доведеться відчути всі наслідки блекауту повною мірою. І це стосується не тільки вашої оселі, а й бізнесу, а відповідно і цін на продукти.
Економіст Олег Пензін розповів в ефірі "Громадського радіо", до яких цін потрібно готуватися українцям.
Падають заробітки
За 2022 рік інфляція була на рівні приблизно 28 відсотків. Продуктова інфляція зупинилася на рівні 30%. Це означає, на жаль, ціни продовжуватимуть зростати.

Якщо ми з вами подивимося на макропоказники, закладені в бюджеті на 2023 рік, то побачимо, що цього року загальна інфляція буде теж на рівні 28%. Отже, ціни зростатимуть. Цього року загальна інфляція буде теж на рівні 28%, отже, ціни зростатимуть, – пояснив економіст.

І якщо зростання цін, як таке, не є критичним. Критичною залишається купівельна спроможність громадян. Доходи падають, а ціни зростають. Тільки за 2022 рік реальні доходи українців упали на чверть, а в когось і більше.
Робочі місця втратили приблизно 5 мільйонів осіб, втрачено 30% ВВП.
2023 рік не буде кращим

У бюджет на 2023 рік мінімальну заробітну плату закладено таку саму, як і у 2022 році – 6 700. Тому робимо висновки, що цей рік не буде кращим. Це зрозуміло, тому що війна триває. Єдине, що в бюджеті закладено гроші для індексування пенсій, тобто наші пенсіонери якусь додаткову копійку отримають, – сказав він.

Які продукти подорожчають
Українці змогли зупинити зростання цін на картоплю. Усе тому, що 2022 року її посадили всі, у кого тільки була така можливість.
Проблеми спостерігаються з цибулею. Її вирощували в Херсонській та Запорізькій області. А зараз її везуть із Польщі та Туреччини. Очевидно, що ціни зростатимуть.

Зараз збільшився обсяг імпорту, тому що за нинішніх цін на енергоносії, за блекоутів ціна на українські овочі, зокрема, помідори та огірки, значно зросла і зростатиме далі, – пояснив економіст.

Подорожчала і риба – на 45%. Різні види риби, в деяких випадках, подорожчали ще більше. Уся риба в Україні – імпорт. До 24 лютого 2022 року був курс 28 гривень за долар, а тепер близько 40. Імпортер закладатиме "зазор" у ціну через ризики з валютою.

Ті ж тенденції, які ми обговорюємо по курятині, пов'язані з тенденціями щодо яєць. Яйце в ціні зросло вдвічі. Курятина теж подорожчала. Ми розуміємо, що і харчування для курей подорожчало, і умови утримання – мікроклімат, який підтримується електричною енергією, – наголосив Пензін.
Джерело: 5692.com.ua