Українці можуть безоплатно здавати аналізи: у МОЗ розповіли, як це зробити

Програма медичних гарантій в Україні передбачає безоплатне проведення лабораторної діагностики. Для цього пацієнти мають отримати електронне направлення у лікаря. Певний перелік лабораторних обстежень визначений майже у кожному пакеті Програми медгарантій, повідомили у МОЗ.
Які аналізи є безкоштовними
Список аналізів, які можна здати безкоштовно, залежить від специфіки необхідної медичної допомоги.
Наприклад, пакет "Первинна медична допомога", за яким надають допомогу у центрах первинної медичної допомоги, включає такі послуги:

загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
загальний аналіз сечі;
рівень глюкози у крові;
загальний рівень холестерину та ін.

Вагітні жінки можуть безоплатно здавати необхідні аналізи, призначені гінекологом, у межах пакету " Ведення вагітності в амбулаторних умовах".
Безоплатно можна зробити аналізи, отримуючи меддопомогу за пакетом " Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація в амбулаторних умовах".
Крім того, низка безоплатних лабораторних досліджень передбачається у пакетах з лікування онкологічних захворювань, лікування туберкульозу тощо.
Якщо пацієнт перебуває в стаціонарі, всі аналізи є безкоштовними, незалежно від того, планова чи екстрена госпіталізація.
У пакетах "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах" та "Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня" безоплатними є такі аналізи:

розгорнутий клінічний аналіз крові;
біохімічний аналіз крові;
коагуляційний гемостаз;
глюкоза в цільній крові або сироватці крові;
С-реактивний білок;
дослідження спинномозкової рідини;
тестування на сифіліс, гепатити, ВІЛ, SARS-CoV-2;
загальний аналіз сечі;
бактеріологічні і гістологічні дослідження;
цитологічні і патоморфологічні дослідження та ін.

Як здати аналізи безкоштовно
Якщо проведення аналізів необхідне для встановлення діагнозу чи призначення лікування, вони мають бути безоплатними. Для цього потрібно мати електронне направлення на аналізи від лікуючого лікаря. Це може бути або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст. При цьому лікарі не виписують направлення на аналізи лише за власним бажанням пацієнтів.
У МОЗ наголошують, що електронне направлення на аналізи має виписувати той лікар, який призначає ці обстеження. Вузькі спеціалісти не можуть для цього відправляти пацієнтів до сімейного лікаря.
Джерело: 5692.com.ua