Застереження щодо доступності комунальних послуг для населення стають дедалі серйознішими і реальнішими. Приводом для цього є те, що тарифи на водопостачання поки залишили на попередньому рівні на фоні зростання вартості електрики і загального підняття цін.
"Збільшення тарифів на воду призвело б до значних витрат на субсидії. Це одна з причин, через яку ціни на водопостачання поки залишили на попередньому рівні", – Олег Пендзин, директор громадської спілки "Економічний дискусійний клуб" Соціальній інформаційній платформі.
Економіст пояснив, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є незалежною установою. Тому з урядом вона не має нічого погоджувати. Але зараз Україна перебуває в стані війни, і це є основною проблемою.
За словами Пендзина, зараз у нас усі соцвиплати здійснюються завдяки макрофінансовій допомозі від іноземних партнерів. Ймовірно, що будь-яке зростання видатків на соціалку, зокрема на субсидії, попередньо погоджується з партнерами. До того ж, варто враховувати, що наразі видаткова частина бюджету становить понад 3 трлн грн, а дохідна — лише близько 1,4 трлн.
Експерт зазначив, що збільшення тарифів на воду призвело б до збільшення видатків і на субсидії, зокрема на 2–2,5 млрд грн.
За таких умов, через зростання тарифів на світло для бізнесу, витрати водоканалів збільшуються в рази. Уряд пропонує компенсувати різницю у тарифах комунальним підприємствам коштом перевиконання місцевих бюджетів, але поки охочих на такий крок немає.
Тому є побоювання, що водоканали будуть змушені йти на такий крок, як відключення води споживачам. Масово це відбуватиметься навряд чи. Але очікується, що можливі відключення води у години мінімального навантаження – з 13:00 до 15:00. Таку думку висловив голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Джерело: 5692.com.ua