Минулого тижня спостерігалось подорожчання долара і євро – повільне, але доволі впевнене. Крім того, серйозно збільшилась різниця між вартістю готівки у банках та пунктах обміну валют. Про це йдеться в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua. Експерти розповіли, що буде з курсом далі.
Ситуація на валютному ринку
Помітно дорожчати долар почав з 14 серпня, згідно інформації сайтів finance.ua та minfin.com.ua. У банках за тиждень долар подорожчав на 50 коп. у продажу і на 60 коп. у покупці. При цьому реальний курс продажу починався від 38 грн за долар, а пропозицій за 37 гривень і дешевше не було.
В обмінниках долар подорожчав у продажу в середньому на 75 коп. – до 38,25 грн, в покупці – на 60 коп. – до 37,68 грн.
Що стосується євро, то ця валюта зростала поступово в банках і обмінниках. На вихідних у банках зростання фіксувалось на рівні 50 коп. у продажу – до 41 грн та 40 коп. у покупці – до 40,10 грн. В обмінниках відповідно 41,90 (+40 коп.) і 41,40 (+50 коп.).
Офіційний курс Нацбанку залишився таким же – 36,56 грн/долар. Офіційний курс євро знизився за тиждень на 42 коп. – до 39,84 грн/євро.
Прогнози на поточний тиждень
На думку фінансового аналітика Андрія Шевчишина, на цьому тижні долар і євро й далі дорожчатимуть.
На ринку швидко зростає попит на валюту, як безготівкову, так і готівкову, а пропозиції не збільшуються…Банки цікавляться валютною готівкою, накопичують її, готуються до традиційного осіннього подорожчання долара. Дно пройдено, тепер тренд тільки вгору, – зазначив експерт.
Підтвердив цей прогноз президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, зараз спостерігається активізація бізнесу, характерна для довоєнного часу. При цьому малий бізнес спустошує "сірий" та "чорний" ринок, тому і зростає курс.
На тижні долар утримається вище 38 грн/долар у продажу, – оцінив він.
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що гривня й надалі дешевшатиме, на що впливатимуть макроекономічні показники.
Кредитні гарантії – це основа для формування валютного курсу. Зараз наші кредитори перевіряють ефективність і законність використання вже наданих коштів, і допоки триватиме аудит, невідомо. Ця невизначеність негативно впливає на ситуацію на валютному ринку, – пояснив експерт.
При цьому, за словами Пендзина, Нацбанк поки має ресурси, щоб стримувати девальвацію гривні.
Продавати чи купувати валюту
З цього приводу думки експертів розділились.
Олег Пендзин не змінює свою думку, яку він озвучував раніше: в Україні зараз вигідно заробляти на коротких гривневих депозитах – терміном на 1-3 місяці.
Банки пропонують короткі депозити від 16% річних і більше, тобто за місяць можна заробити мінімум 1,33%, за три місяці – мінімум 4%, – підрахував експерт.
Андрій Шевчишин вважає, що більш надійним засобом зберегти заощадження є валюта.
Але спред, тобто різниця між курсами купівлі й продажу зараз дуже великий, тому зиск буде, якщо долар подорожчає понад 39 грн у продажу, а євро – понад 43 грн. Доведеться чекати, – зазначив він.
Олександр Охріменко рекомендує зараз інвестувати не у валюту, а в товари довготривалого користування. Якщо у планах була покупка побутової техніки, смартфону, генератору, і вже є основна частина вартості, то варто придбати це вже зараз, навіть у кредит.
Завтра той же смартфон, повербанк, холодильник, бензогенератор тощо коштуватимуть на 20-25% більше, ніж сьогодні, – пояснив Охріменко.
Джерело: 5692.com.ua