Україна продовжує реформування своєї освітньої системи, зокрема дошкільної освіти, для забезпечення високоякісного і доступного навчання для найменших. 6 червня Верховна Рада України схвалила законопроект №8030 про дошкільну освіту, який спрямований на створення сприятливих умов для всебічного розвитку дітей і збалансування інтересів усіх учасників освітнього процесу. Проєкт закону отримав підтримку 299 парламентарів. Про це повідомив народний депутат Ярослав Залізняк.
Історія законопроєкту
Проєкт закону №8030 був зареєстрований у Верховній Раді 13 вересня 2022 року групою народних депутатів під керівництвом Володимира Воронова, голови підкомітету ВРУ з питань раннього розвитку та дошкільної освіти. Основним комітетом для розгляду законопроекту став комітет з питань освіти, науки та інновацій під керівництвом Сергія Бабака.
21 березня 2023 року Верховна Рада розглянула законопроєкт у першому читанні та схвалила його за основу. 31 травня 2024 року комітет з питань освіти, науки та інновацій рекомендував народним обранцям ухвалити законопроєкт у другому читанні та в цілому.
Мета та основні положення закону
Законопроект №8030 має на меті удосконалення функціонування системи дошкільної освіти в Україні через:
- 1. забезпечення рівного та безбар'єрного доступу до якісної дошкільної освіти: врахування інституційного досвіду та запровадження альтернативних механізмів фінансування.
- 2. впровадження ідеї автономії закладів дошкільної освіти та академічної свободи педагогів.
- 3. стимулювання розвитку як державних, так і приватних дошкільних закладів.
- 4. впровадження нових методик та підходів у навчальний процес для забезпечення всебічного розвитку дітей.
Етапи дошкільної освіти
Законопроєкт передбачає базові етапи дошкільної освіти, які визначаються на основі вікової періодизації:
- вік немовляти: до одного року.
- ранній вік: від одного до трьох років.
- молодший дошкільний вік: від трьох до чотирьох років.
- середній дошкільний вік: від чотирьох до п'яти років.
- старший дошкільний вік: від п'яти до шести (семи) років, або ж до восьми років для дітей з особливими освітніми потребами.
Основні зміни для дітей, батьків і педагогів
Для надання якісної та доступної дошкільної освіти, законопроєкт пропонує наступні зміни:
- 1. мовна політика: дозволяється створення окремих груп з навчанням мовою корінних народів або національних меншин поряд із державною мовою.
- 2. інклюзивна освіта: забезпечення дітям з порушенням слуху права на здобуття дошкільної освіти українською жестовою мовою.
- 3. вивчення іноземних мов: сприяння вивченню міжнародних мов (насамперед англійської) у державних і комунальних закладах.
- 4. заборона дискримінації: заборона всіх форм дискримінації, у тому числі на підставі надання чи ненадання благодійної допомоги.
- 5. доступність: облаштування територій, будівель та приміщень закладів з урахуванням потреб маломобільних груп населення.
- 6. час перебування в закладі: гарантується безоплатне перебування дитини у закладі до 11 годин на день з можливістю продовження до 12 годин за запитом батьків.
- 7. мобільні дитячі садки: створення мобільних дитячих садків для надання освітніх послуг на територіях, де не забезпечене здобуття дошкільної освіти іншим способом.
- 8. різні форми здобуття освіти: надання можливості здобувати освіту в різних формах, включаючи сімейну (домашню) освіту.
- 9. черговість зарахування: визначення чіткої черговості зарахування дітей до комунальних закладів освіти.
- 10. медичне обслуговування: організація медичного обслуговування вихованців у закладах освіти.
- 11. педагогічна підтримка: надання батькам права на отримання педагогічної підтримки через консультації та освітні заходи.
- 12. підвищення кваліфікації педагогів: зобов'язання педагогічних працівників систематично підвищувати кваліфікацію.
Джерело: 5692.com.ua