Грошові питання – дуже делікатні, і через них нерідко псуються стосунки між друзями і навіть найближчими родичами. Трапляються ситуації, коли людина просить позичити гроші, але у вас немає можливості чи бажання це зробити. При цьому буває дуже складно сказати "ні", адже це незручно, людина може образитись, і потім вас довго може мучити почуття провини.
Водночас є люди, які часто займають гроші, довго не віддаючи борги, і проблема їхня в тому, що вони не вміють розпоряджатися коштами і витрачають набагато більше, ніж заробляють. Таким особам слід відмовляти різко, щоб у них зникло бажання прохати вас про позику в наступний раз.
Щоб вами перестали користуватися, і совість перестала мучити, варто знати кілька прийомів правильної відмови.
Як культурно і ввічливо відмовити в позичанні грошей
Насамперед треба розуміти, що кожна людина має свої особисті кордони, і порушувати їх не має права ніхто. Ви не зобов'язані жертвувати своїм комфортом, часом та ресурсами, тому вправі відмовляти без почуття провини.
Говоріть "ні" не людині, а проханню
Прохання – це лише прохання, і на нього необов’язково погоджуватись. Коли вас запитують про можливість дати в борг, відповідь "ні" ще не означає, що ви зіпсуєте стосунки з людиною. Просто ви не можете допомогти в даний момент або вибраним способом.
Дотримуйтесь обраної позиції
Якщо людина, що просить в борг, намагається маніпулювати, тиснути на жалість або проявляти образу, не треба піддаватися. Варто твердо стояти на своєму, зробивши акцент на тому, чому для вас це важливо. Завдяки цьому можна уникнути повторних небажаних звернень.
Впроваджуйте нову поведінку
Якщо вас завжди вважали безвідмовною людиною, то нова поведінка може зустріти нерозуміння серед знайомих. Але пам'ятайте, що для вас важливіші власні пріоритети та душевна рівновага, ніж те, що про вас подумають інші.
Можна взяти перерву з відповіддю на добу. За цей час обміркувати, як саме ви відмовите і потренувати майбутній діалог.
Правильні фрази для відмови
Ось кілька способів правильно відмовити:
Можна сказати, що вам дорогі стосунки, тому ви не хочете псувати їх через фінансові питання, адже у вас був неприємний досвід із друзями, тепер уже колишніми.
Зазначити, що ваша життєва позиція — не позичати самій і не давати іншим, а для цього є кредитні організації.
Щиро зізнатись, чому не хочете позичати: наприклад, що ви просто відчуваєте дискомфорт, коли не зможете скористатися своїми грошима у будь-який момент.
Сказати, що самі потребуєте грошей або днями вже комусь позичили.
Пояснити, що вільні гроші лежать на депозиті, і якщо їх зняти, ви втратите відсотки.
Розповісти, що вам якраз необхідно внести платіж за кредитом.
Якщо людина просить гроші терміново, і ви все ж вирішите погодитись, пам'ятайте головний принцип: позичати стільки, скільки готові втратити, якщо вам цих грошей не повернуть.
Джерело: 5692.com.ua