За даними спільного опитування платформи "Опендатабот" та Національного банку України, активність кібершахраїв в Україні зросла з початку повномасштабного вторгнення. В опитуванні взяло участь понад 112,9 тисяч людей, і його результати свідчать про те, що 11% українців стали жертвами шахраїв з початку війни.
Як змінилася статистика з початку війни
Найбільше шахраї ошукують молодь (18-24 роки) і людей, які старше 65 років. За даними опитування, найбільш поширеною схемою обману є купівля/продаж товарів в Інтернеті, з якою стикнувся кожен другий респондент (52,74%). Друга за популярністю схема – фішингові посилання (18,57%). У 12,04% випадків шахраї вибирали соцмережі для атак, а ще в 10,18% вимагали інформацію по телефону та іншими методами.
Згідно з даними директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Андрієм Поддєрьогіном, більшість випадків втрати коштів виникають через розголошення особистих даних, таких як дані платіжних карток, одноразові паролі для підтвердження операцій та інформації для входу до інтернет-банкінгу.
За перші вісім місяців 2023 року в Україні відкрили майже 60 тисяч проваджень за статтею 190 Кримінального кодексу України, яка стосується шахрайства. Ця кількість перевищує загальну кількість проваджень за цією статтею за попередні два роки. У 2021 році було відкрито 23,8 тисяч проваджень, а в 2022 році – 32 тисячі проваджень.
Джерело: 5692.com.ua