На роботодавців в Україні чекає фінансове покарання за необґрунтовану затримку зарплати працівникам. Їх змусять не тільки покрити борги по виплатам зарплатні, а й виплатити пеню, нараховану за заборгованість. Така ініціатива депутатів міститься у законопроєкті №9510, зареєстрованому у Верховній Раді.
Заборгованість із зарплат в Україні у значних обсягах фіксувалась ще до початку повномасштабної війни. Станом на 1 лютого 2022 року українськими роботодавця заборгували персоналу 3,1 млрд гривень. При цьому вчасно не отримували зарплати 129,5 тисяч працівників діючих підприємств.
Вторгнення рф посилило цю статистику, адже багато підприємств зазнали економічних втрат, і затримка зарплатні у таких випадках відбувається з об'єктивних причин. Однак деякі роботодавці лише прикриваються війною, несвоєчасно або не в повному обсязі оплачуючи працю, хоча можливості для цього насправді є.
Якщо закон буде прийнятий, такі роботодавці будуть змушені розрахуватись із боргами та сплатити пеню. Нарахування пені почнеться через 15 днів із кінця місяця, в якому мали виплатити зарплату. У колективному договорі на кожному підприємстві буде закріплений розмір пені, який не може бути меншим за облікову ставку Нацбанку з розрахунку на рік.
Також, за законопроєктом, працівники зможуть тимчасово відмовитися від виходу на роботу у разі затримки зарплати на 15 діб і більше. Звільнити чи якось покарати їх за це не зможуть.
У випадках, коли виявиться, що роботодавець об'єктивно неплатоспроможний, працівники отримають компенсацію за зарплату з коштів, накопичених у заздалегідь створеній гарантійній установі. Така практика є в Європі.
Працівникам збанкрутілих підприємств виплатять при звільненні компенсацію у розмірі трьох середніх зарплат, але не більше 12 мінімальних зарплат. При цьому при розрахунку розміру середньої зарплати будуть враховуватися виплати за останні 12 місяців. Ті три місяці, за які буде отримана компенсація, додаватимуться до страхового стажу працівника.
Джерело: 5692.com.ua