Великдень – найголовніше свято в році для християн, яке має багато звичаїв і традицій. Найпопулярніші з них – випікання пасок та фарбування яєць. Чому заведено фарбувати яйця на Великдень, а потім битися крашанками.
Чому яйце є символом Великодня
Ще з дохристиянських часів яйце символізувало життя, весняне пробудження, родючість. Також наші пращури вважали цей продукт округлої форми символом Сонця, тому яйце асоціювалося з радістю, світлом, теплом для усього живого.
Яйця на Великдень несуть також й інші символи:
- яйце символізує Воскресіння Христове —після очищення від шкаралупи з нього ніби проступає оновлений світ, який був спасенний Ісусом Христом;
- обриси яйця нагадують момент вознесіння Ісуса на небо в божественному світінні.
Традиція фарбування яєць та розписування їх символічними візерунками дуже популярна серед українців. У залежності від способу фарбування такі яйця мають різні назви: писанки, крашанки, крапанки. З освячених фарбованих яєць заведено починати ранок Великодня.
Як з'явилася традиція битися яйцями
Традиція розфарбовувати яйця, а потім битися ними, має кілька пояснень. Насамперед цей звичай уособлює боротьбу добра зі злом. Вважається, що найміцніше яйце, яке "побило" всі інші яйця, наділено особливою силою. Тому його зберігали як оберіг.
У давнину було непристойно привселюдно цілуватися, щоб привітати зі святом, через що віряни вигадали новий спосіб привітання – триразово "цілуватися" за допомогою крашанок, б'ючи яйця одне об одне.
Також є версія, що яйце асоціюється з каменем, який загороджував вхід до печери, де лежало тіло Христа. Традиція розбивання шкаралупи ніби допомагає його "звільнити".
Цікаве повір'я перейшло до нас від предків. Вважається, що чим більше розбити яєць на Великдень, тим легше і швидше воскресне Син Божий.
Джерело: 5692.com.ua