Українці потерпають від незаконних дій колекторів: юристи розповіли, як захиститися від свавілля

В Україні методи роботи співробітників колекторських компаній, які намагаються "вибити" борги, далеко не завжди відповідають нормам закону. Зазвичай боржники миряться з цим, відчуваючи за собою провину неповернутого боргу.
Проте не слід піддаватися методам впливу колекторів, якщо вони порушують ваші права, – з цим потрібно боротися.
Яка діяльність колекторів є незаконною, і що робити, якщо ви стали жертвою колекторів, розповіли юристи відділу банкрутства адвокатського бюро "Приходько та Партнери" Анастасія Шаховець та Ілля Колесник, пишуть Факти ICTV.
Які дії колекторів є незаконними
Один з улюблених методів впливу колекторів – телефонні дзвінки родичам боржника, його друзям, сусідам чи колегам. За словами юристів, такі дії – поза законом.

"Насамперед колектори можуть телефонувати до самого споживача, який оформив на себе кредит. Телефонувати третім особам, які не мають жодного стосунку до кредиту, вони не мають права, за винятком, якщо третя особа не є законним представником боржника, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем," – пояснила Анастасія Шаховець.

Діяльність колекторів у взаємодії з боржниками регулюється ст.25 закону "Про споживче кредитування". Документ забороняє співробітникам колекторських компаній:

здійснювати дії, що зазіхають на особисту гідність, права, свободи, власність споживача та його близьких;
використовувати погрози, шантаж;
вводити в оману;
відвідувати у період з 20:00 до 09:00, а також у вихідні, святкові та неробочі дні;
використовувати функцію автоматичного додзвону протягом понад 30 хвилин на добу;
вимагати від споживача та третіх осіб (родичів, колег тощо) взяти на себе зобов’язання щодо простроченої заборгованості, якщо інше не передбачено договором про споживчий кредит або законом;
вчиняти дії, що шкодять репутації, зокрема діловій.

Як боротися проти колекторського свавілля
Якщо колектор порушує права боржника, він може бути притягнений до відповідальності. У таких випадках насамперед слід звертатись до Національного банку України, адже саме ця інституці здійснює нагляд за додержанням встановлених законодавством вимог щодо захисту прав споживачів фінансових послуг.
Для цього слід зібрати всі докази порушення фінансовою організацією ваших прав та звернутись до НБУ одним з наступних способів:

за телефоном гарячої лінії: 0 800 505 240;
поштою за адресою: вул. Інститутська, 11-б, м. Київ, 01601;
електронне звернення за адресою: [email protected].

"Після детального розгляду звернення Національний банк України зобов’язаний надати роз’яснення щодо норм законодавства, які були порушені кредитодавцем, новим кредитором або колекторською компанією," – зазначає Ілля Колесник.

Крім того, можна написати заяву до Нацполіції. У цьому разі слід направити повідомлення про вчинення кримінального правопорушення поштою або за адресою електронної пошти до відповідного відділу поліції.
У повідомленні описати обставини справи та вказати норми законодавства, які були порушені, додати зібрані докази порушення прав особи.

"Слідчий відділу поліції зобов’язаний не пізніше 24 годин з моменту подання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочати досудове слідство," – пояснив юрист.
Джерело: 5692.com.ua